Valami bűzlik a fővárosnál

A Blaha Lujza téri illemhely, amely előtt Karácsony Gergely szelfizett, hol működik, hol nem, ráadásul egyetlen fülkéje van, szemben az eredetileg oda tervezett pavilonnal, amit a városvezetés a kampányígéretére fittyet hányva lehúzott a listáról.

Magyar Nemzet
Forrás: Tűzfalcsoport2023. 05. 11. 12:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtaláltuk a BKV egy havi veszteségének fedezetét – írja a Tűzfalcsoport bejegyzésében.

Karácsony Gergely április utolsó közgyűlésén arról beszélt, hogy jelen állapotában fenntarthatatlan a főváros működése, mert „ebben a ciklusban túl sok válsággal kellett szembenézni” és „vannak olyan helyzetek, amelyeket nem tudnak, és nem is akarnak kezelni” – derült ki az április 26-i tudósításokból. A A blogban felhívják a figyelmet: 

Budapest baloldali vezetése tehát folytatja a siránkozást és a másokra mutogatást, miközben számos lehetőségük lenne, illetve lett volna az elmúlt években kisebb-nagyobb összegeket megtakarítani.

 A napokban a Tűzfalcsoport arról is beszámolt, hogy jutalmakra például a válság ellenére mindig akadt pénz.

A bejegyzésben fontosnak tartják elmondani, 

spórolhattak volna a »közösségi költségvetés« nevű PR-akción is, amire 2020 óta hárommilliárd forintot szántak Karácsonyék.

Az évről évre meghirdetett pályázaton elvileg bárki megversenyeztetheti az ötletét: a beküldött javaslatokat az önkormányzat előszűri, majd a közösségi költségvetési tanács tovább szűkíti a kört, a döntőbe jutott elképzelésekre pedig az interneten lehet szavazni. A nyertes projekteket a fent említett egy-egy milliárd forintból kell megvalósítania a fővárosnak. 

A Tűzfalcsoport ellenben leírja, az akció honlapja, az Ötlet.budapest.hu oldal szerint 

eddig mindössze hattal készültek el. 

Ezek becsült bekerülési költsége összesen 186 millió forint. Bár a program állítólag népszerű, a győztes és megvalósult kezdeményezések alig több mint hatezer szavazatot kaptak együttesen. Persze, nem meglepő, ha nem mozgat meg tömegeket egy „legális graffitifal létrehozása” (330 szavazat), az „ingyenes sportolási lehetőség biztosítása” (710 szavazat) – ami ez esetben nem egy fitneszbérletet, hanem előzetes regisztrációhoz kötött, önkéntesek által tartott tornaórákat jelent – vagy körülbelül huszonöt ivókút telepítése ötvenmillió forintból (1078 szavazat).

Karácsonyék az említett weblap szerint 27 projekttel maradtak eddig adósak.

Ezek közül is érdemes szemezgetni:

A közösségi „szereld magad” műhely 3111 szavazattal került fel a megvalósítandó projektek listájára. Becsült bekerülési költsége 50 millió forint, s ha megnyílik, egy olyan hely lesz, „ahol a rendelkezésre álló szerszámokkal és szakértői segítséggel az ember maga megjavíthat elromlott tárgyakat.” Arra, hogy „a legfontosabb hivatali levelek, tájékoztatók és formanyomtatványok legyenek átírva közérthetőre, hogy a lakosság könnyebben megértse azokat”, 1721-en megszavaztak 15 millió forintot.

Az utóbbi valóban nem egy rossz ötlet a Tűzfalcsoport szerint, ám arra is rámutatnak, meg kell nézni, mi van még a tárban. 

Aktív közlekedést jutalmazó applikáció (2014 szavazat, 50 millió forint), vagyis egy olyan program, „ami követi a felhasználó mozgását, és regisztrálja, ha kerékpárral vagy gyalog közlekedik”, hogy aztán jól megdicsérje virtuálisan. Példamutató közvécék Budapesten (3614 szavazat, 50 millió forint): ez két nyilvános WC-t takar olyan extrákkal, mint az „elektronikus, okos fizetési lehetőség vagy ingyenesség, újszerű fenntartási konstrukció kidolgozása, egyéb kapcsolt szolgáltatások.” Végül a Tűzfalcsoport kedvence, a köztéri piszoárok létesítése (2604 szavazat, 15 millió forint) holland mintára.

A nyertes, de egyelőre még meg nem valósított programok becsült költsége együttesen 1,78 milliárd forint. 

A szavazatszámok alapján az olyan beruházások esetében sem mutatható ki társadalmi igény, mint a Budapest peremére tervezett rehabilitációs otthon (1874 szavazat). Másként fogalmazva: alig valakinek hiányozna, ha a közösségi költségvetési programot szanálják vagy el sem indítják.

A projektekre fordítandó hárommilliárd forintból ugyanakkor egy havi lyukat lehetne betömni a BKV költségvetésében (a közszolgáltató tavalyi vesztesége nagyjából 35 milliárd forint volt)!

De mivel a baloldal vezetése alatt csődközeli állapotba jutott Budapest, és most minden fillér számít, az „apróról” sem érdemes megfeledkezni. 

Egy adatigénylésből tudta meg a Tűzfalcsoport, hogy a 2022. novemberi állapot szerint két „részvételiségi titkár” dolgozik főállásban, további egy fő pedig részmunkaidőben Karácsonyék akcióján. Ehhez járul a fentebb már említett közösségi költségvetési tanács munkáját segítő „külsős partner”, két baloldalhoz közel álló szervezet díja. A feladatot kezdetben a DemNet Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány látta el 2,3 millió forintért, amiből egy hiba miatt 230 ezer forintot később vissza kellett utalniuk. Tavaly pedig egy nagyobb összegért, 4,9 millió forintért a Közélet Iskolája Alapítvánnyal kötött vállalkozási szerződést a főváros. Ez további hétmillió forint, amit megspórolhattak volna.

A Tűzfalcsoport véleménye alapján valami bűzlik a fővárosnál.

Ivókutakat és nyilvános mosdókat létesítünk városszerte, gondoskodunk azok folyamatos és kiszámítható működéséről – olvasható Karácsony Gergely 2019-es választási programjában. A blog írói úgy vélik, a közvécék helyzete nyilvánvalóan nem tartozik Budapest legégetőbb problémái közé, kivéve, amikor a szükség úgy hozza, hogy kéne egy, de nincs. Alapvetően filléres történetről van szó, de épp ezért remekül szimbolizálja, milyen magasról tesz a baloldal főpolgármestere a gondjaira bízott Budapestre.

Visszaemlékeznek, Karácsony Gergely még tavaly decemberben beállt a Blaha Lujza téri illemhely elé, és lőtt magáról egy szelfit. A WC azóta hol működik, hol nem, ráadásul egyetlen fülkéje van, szemben az eredetileg oda tervezett pavilonnal, amit a városvezetés a kampányígéretére fittyet hányva lehúzott a listáról.

Egy januári adatigénylésre adott válaszában Budapest főjegyzője azt írta: „a Fővárosi Önkormányzat elkötelezett annak érdekében, hogy a főváros területén minél több nyilvános illemhely működhessen. Ennek érdekében az elmúlt három évben több, elsősorban automata illemhely került üzembehelyezésre. (Például az elmúlt évben zárult pünkösdfürdői beruházás és a Blaha Lujza téri munkálatok során átadott illemhelyek, illetve újra használhatóvá vált a VIII. Kerületi Önkormányzattal közös munka eredményeként a II. János Pál pápa téri csőszházban lévő illemhely is.)”

A levélhez csatoltak egy táblázatot is, amely szerint 

az önkormányzat tulajdonában kilenc, azaz kilenc darab illemhely van, amelyből három nem működik, illetve működött az adatszolgáltatás időpontjában

a Carl Lutz parki műszaki okok miatt, a Gellérthegyi játszótéren álló és a Ferenciek tere aluljárójában lévő pedig azért, mert, „átalakítás szükséges az üzemeltetéséhez”.

A Margitszigeten, a Keletinél és a Széll Kálmán téren már Karácsonyék előtt is volt közösségi WC, így kettő marad, a Blaha Lujza téri és a Püspökfürdő parki, azok sem önálló kezdeményezés eredményei, hanem egy-egy beruházáshoz kapcsolódóan létesültek.

A II. János Pál pápa téri nem szerepel az Excel-táblában – a Budapest Vásárcsarnokai, a Budapesti Közművek és a Fővárosi Csatornázási Művek illemhelyei között sem. Erre nehéz más magyarázatot találni, minthogy az valójában egy kerületi projekt volt. 

A Tűzfalcsoport szerint tehát a főjegyző erősen megszépíti a valóságot.

Megemlítették azt is, mert ugyancsak sokat elárul a főváros működéséről, hogy a saját tulajdonában álló, Keleti pályaudvari nyilvános WC-ről nem tudták megmondani, mettől meddig van nyitva. 

A levéllel kapcsolatban úgy fogalmaznak,

„A Közösségi Költségvetésen két nyertes pályázat megvalósítása is várható a 2023. évben. Az egyik projekt keretében két akadálymentes, automata illemhely kerül üzembe; az egyik Zugló vasútállomásnál, a másik pedig a II. János Pál pápa téri M4- es metró kijáratánál. A másik projekt nyilvános piszoárok kihelyezését irányozza elő tíz millió forintos keretösszeg erejéig a város különböző pontjain” – olvasható benne.

Ez azt jelenti, hogy 

a II. János Pál pápa téren hamarosan két mosdó is lesz, a város más frekventált pontjain pedig adott esetben továbbra is nulla. 

A piszoárok pedig a Duna-partra kerülnének, csak a férfiak folyó ügyeinek intézését könnyítik meg, és azt is csak nyáron. 

Végül még egy részletet adott közzé a blog Karácsony Gergely főjegyzőjének tájékoztatásából: „a Fővárosi Önkormányzat 2023-ban újra a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. száz százalékos tulajdonosává válik, mely remélhetőleg lehetővé teszi azon illemhelyek esetleges újra nyitását, melyeket a társaság azok veszteséges üzemeltetése miatt zárt be. Felülvizsgálatra került továbbá a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló, de annak idején rossz konstrukcióban kiépült illemhelyek újra nyitásának lehetőségei is. Amennyiben a költségvetési helyzet lehetővé teszi, úgy átalakítás után ezek az illemhelyek üzembe helyezhetők lesznek (ez körülbelül két-három illemhelyet érint).”

Vagyis a fővárosnak jutalmakra, a Föld körbeautózására és tanácsadókra van pénze, az emberek egyik alapvető szükségletének kielégítésére viszont nincs. 

A Tűzfalcsoport úgy fogalmaz, ha Karácsonyék nyernek a lottón, talán felújítják a már említett három nyilvános illemhelyet, amúgy meg „reménykednek”, „elköteleződnek” míg el nem jön 2024 tavasza, és a következő önkormányzati választás, amikor ismét beleírhatják a programjukba. 

Borítókép: Karácsony Gergely (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.