Hatósági szerződést kötött a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) és Magyarország legjelentősebb földgázkitermelő bányavállalkozásai, a Mol Nyrt., a Magyar Horizont Kft., valamint az O&GD Central Kft – adta hírül az SZTFH. Hozzátették, a nem szokványos, állam és piaci szereplők közötti hatósági szerződéses megoldással tovább növekedhet a hazai szénhidrogén-kitermelés.
Az orosz–ukrán háború következtében a földgáz világpiaci árának extrém mértékű emelkedése jelentős terhet rótt az egyetemes gázszolgáltatás nyújtására kötelezett magyar vállalkozásokra.
A rezsicsökkentés fenntartása érdekében a kormány elkötelezte magát a megfizethetőbb hazai kitermelés fokozása mellett, hiszen újra felértékelődött az ellátásbiztonság igénye, a hazai kitermelés fellendítése
– tudatták.
Mint ismert, a kormány rendelete alapján szeptember 1-jétől hatósági szerződéses modell működik, ahol a bányavállalkozók vállalást tehetnek további beruházások megvalósítására és a kitermelés fokozására, amiért cserébe az állam a járadékfizetési kötelezettség tekintetében kedvezőbb és kiszámítható sávos rendszert kínál nekik.
Az SZTFH elnöke, Biró Marcell a szerződésről szólva hangsúlyozta:
a háború és a szankciók okozta energiakrízisben minden rendelkezésünkre álló energiaforrást ki kell használnunk, hogy a hazánkra nehezedő nyomást enyhítsük, és hosszú távon megerősítsük Magyarország energiaszuverenitását.
A dokumentum aláírása azt bizonyítja, hogy az állam és a piaci szereplők képesek partnerségre lépni egymással úgy, hogy a szerződés tartalma mögött lévő megkerülhetetlen harmadik fél a közérdek legyen – zárult a hivatal közleménye.