– Nem zárhatók ki újabb rengések a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei régióban – mondta a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei hírportálnak Pecsmány Péter, a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Karának tudományos munkatársa.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, hétfőn – többek között – Borsod-Abaúj-Zemplénben is földrengést észleltek az emberek, elárasztották az ezzel kapcsolatos posztok a közösségi oldalakat. A bejegyzésekhez özönleni kezdtek a kommentek, volt, aki azt írta, hogy
minden csillár mozgott a lakásukban, és a kutyáik is megijedtek.
Pecsmány Péter ismertette: a rengés úgynevezett sekélyfészkű volt. Szerinte a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy 11 és fél kilométeres mélységben volt a rengés hipocentruma. Hozzátette: döntően feltolódásos jelleget mutat a fészekmechanizmus alapján.
– A tegnap esti földrengés a Északkeleti-Kárpátok Flis és Pienini-szirtövezetének határán pattant ki – mutatott rá. Hozzátette:
a rengés okát a lemezek mozgásában kell keresni.
A Kárpát-medence aljzatát a litoszférának két töredéke alkotja, amelyek a földtörténeti közelmúltban (körülbelül 15-20 millió éve) kerültek egymás mellé, és jelenleg is mozognak.
Ennek a mozgásnak az oka, hogy az Afrikai kőzetlemez és annak egy töredéke, az úgynevezett Adriai-tüske északi irányba mozog, és ütközik az Európai platformmal, ami jelentős feszültség-felhalmozódáshoz vezet, és ez a feszültség földrengések formájában oldódik ki – magyarázta a szakártő.
De nem csak Magyarországon mozdult meg a föld: a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának bejegyzése szerint október 9-én este 5,2-es magnitúdójú földrengés keletkezett Szlovákiában, Kassától mintegy hatvan kilométerre. A földmozgást több magyarországi településen is érezték.