– Egy forradalmi innovációnak lehetünk a szemtanúi – jelentette ki a miniszterelnök helyettese a Budapest XI. kerületi, Bocskai úti kormányablakban megnyíló Hazaváró pont átadásán. Semjén Zsolt hozzátette:
évente átlagosan húszezer magyar tér haza a diaszpórából Magyarországra, akiknek hatalmas segítség lehet a hazatérést támogató közigazgatási szolgáltatáscsomag.
A politikus szerint a magyar egy sajátos nemzet, hiszen három részből áll: a magyarországi, a kárpát-medencei, valamint a diaszpórában élő magyarságból. Az utóbbi csoportból egyre több olyan honfitársunk van, aki vissza akar jönni, de hazatérésük nem egyszerű adminisztrációs szempontból, főleg, ha az egész családot érinti – hangsúlyozta Semjén Zsolt.
A miniszterelnök-helyettes ismertette a külföldről hazatérést támogató közigazgatási szolgáltatáscsomag két lényegi pontját:
- A kifejlesztett interaktív honlap – akár angol, akár magyar nyelven – lépésről lépésre végigvezet a folyamaton minden élethelyzetre felkészülve, és pontosan rámutat, mi szükséges ahhoz, hogy az adott ügy egyablakos ügyintézéssel megoldódjon.
- Miután a hazatérő az internetes honlapon minden szükséges lépést elvégzett, bemehet a huszonhét Hazaváró pont bármelyikébe, és egyetlen ablaknál el tudja intézni az egész család összes ügyét.
– Az innováció az egész magyarországi közigazgatás számára példaértékű lehet
– emelte ki Semjén Zsolt.
Mérföldkőhöz ért a közigazgatás
– Az első magyar Hazaváró pont átadásával nagyon fontos mérföldkőhöz érkezett a magyar közigazgatás – jelentette ki a parlamenti és stratégiai államtitkár, miniszterhelyettes. Panyi Miklós hangsúlyozta:
a következő hetekben országszerte huszonhét ilyen kormányablak jön létre.
Ezekben az ablakokban magasan képzett kollégák várják majd a visszaérőket, amely jelentősen hozzájárul majd az ügyintézési idő gyorsításához – magyarázta az államtitkár, majd kiemelte: benyújtottak az Országgyűlésnek egy úgynevezett deregulációs csomagot, amely szintén gyorsítja majd az eljárásokat.
Ennek keretében a hitelesítési és fordítási díjakból egy nagyon jelentős költségcsökkentést tudtak elérni – tette hozzá Panyi Miklós, majd rámutatott:
az angol, francia és német anyanyelvű okiratok esetében viszont nem is lesz szükség hiteles fordításra.
Szintén a benyújtott csomag része, hogy az olyan ügyeket, amelyeket Magyarországon csak egy helyen lehetett intézni, azokat majd a huszonhét Hazaváró pont bármelyikén meg lehessen oldani – tette hozzá az államtitkár, majd kijelentette:
amíg ez a kormány van hatalmon, addig Hazaváró pontok lesznek, nem pedig migránsközpontok.
A magyar közigazgatás óriási fejlődésen ment át az utóbbi három évben – jelentette ki Budapest Főváros főispánja. Sára Botond jelentős mérföldkőnek nevezte a Hazaváró pontok megnyitását, rámutatott: a honlap a felhasználó oldaláról közelíti meg az elintézendő ügyeket, az egyablakos ügyintézés pedig egyfajta VIP-szolgáltatásként értelmezhető.
Ami a Hazaváró pontok és a hazajutást segítő honlappal meg fog történni, az egyenes út ahhoz, hogy 2025-re egész Magyarországon bevezessék a digitális állampolgárságot – jelentette ki a főispán.