Javult a magyarok fizetőképessége

Az Intrum fizetőképességi mutatója ugyanakkor még mindig elmarad az orosz–ukrán háború előtti időszakban tapasztalttól.

Forrás: Világgazdaság2024. 01. 24. 10:58
20210306 MN Budapest illusztráció bolt,vásárlás,bankkártyás fizetés,koronavírus Magyar Nemzet fotó:Mirkó István Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódott a korább trend: a tavalyi év utolsó negyedévében is javult a magyar lakosság fizetőképessége az Intrum és a GKI kutatása alapján. A követeléskezelő vállalat közleménye felidézi, hogy az Intrum Fizetőképességi Index (IFI) értéke 

  • az első negyedévben 6,51, 
  • a másodikban 11,06, 
  • a harmadikban pedig átlagosan 12,99 ponton állt, 
  • a negyedik negyedévben pedig elérte a 18,5 pontot is.

A közlemény szerint azonban a tavalyi jelentős, 2022-höz képest 40 százalékos javulás ellenére utoljára 2015 környékén volt hasonlóan alacsony a háztartások fizetőképessége az orosz–ukrán háborút megelőző időszakban. Ugyanakkor arra is felhívja a követeléskezelő a figyelmet, hogy a 2022. negyedik negyedévében elért mélyponthoz képest 

több mint hétszeres az emelkedés, és az előrejelzések alapján kitarthat a javuló trend és szép lassan elérheti a háború előtti szintet.

Emellett szól, hogy a magyar GDP négy negyedéves csökkenés után ismét növekedésnek indult, miközben az infláció stabilizálódott. 

A közlemény felidézi, hogy bár a tavalyi első három negyedévre a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a GDP 1,2 százalékos csökkenését mérte, a 2022. második felétől három-négy negyedéven tartó recesszió véget ért, a felülvizsgált adatok a tavalyi harmadik negyedévre már stagnálást, a negyedik negyedévre pedig 0,9 százalékos bővülést jeleztek. Ennek ellenére a tavalyi egész éves adat feltehetően negatív lesz, az Európai Bizottság prognózisa szerint 0,7 százalékos mértékben. 

A közlemény szerint a KSH később várható korrekciója után a 2023-as visszaesés várhatóan egy százalék vagy nagyobb lesz és 2024-ben várhatóan növekedni tud majd a magyar gazdaság. 

Ugyanakkor az európai konjunktúra gyenge volta miatt az Intrum úgy véli, hogy az élénkítési törekvésektől nem várható jelentős eredmény és az uniós pénzek érkezése is csak korlátozott és időben elcsúszó lesz, miközben erős marad az államháztartási hiány csökkentésének a kényszere. A tavalyi erős mezőgazdasági teljesítmény ismétlése sem lesz egyszerű, miközben a versenyképesség érdemi javulása nem várható.

Az Intrum arra is felhívja a figyelmet, hogy 

a globális gazdasági stabilitás ismét veszélyben van a világ számos részén fennálló geopolitikai feszültségek és gazdasági kihívások miatt. 

Ezért a tavalyi, várhatóan 2,9 százalékos globális bővülés idén lassulni fog. Az Európai Unió enyhe élénkülése ugyanis nem ellensúlyozza az Egyesült Államok és Japán jelentős lassulását és a kínai növekedési ütem csökkenését.

A követeléskezelő szerint számos kihívás áll a magyar gazdaság előtt

  • a közel-keleti konfliktus okozta energiaellátási kockázatoktól 
  • a németországi és más uniós országokban várható visszaesésig, de 
  • gondokat okozhat a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárás is. 

Az Intrum az idei évre átlagosan 385 forintos euróárfolyammal számol, a tavalyi évet jellemző 382 forintos átlag után.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.