A közúti balesetben elhunytak éves száma ugyan csökkent, évente még így is 1,19 millióan halnak meg a világ útjain – olvasható az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális jelentésében, amely rámutat: percenként több mint két haláleset történik az utakon, amely naponta 3200 halálos áldozatot jelent.
A jelentés kifejti, a közúti balesetek évek óta vezető haláloknak számítanak világszerte, amely főként az 5–29 év közötti korosztályt veszélyezteti. Az összesítés szerint 2010 óta az ilyen jellegű halálesetek száma öt százalékkal csökkent: ez azt jelenti, hogy az országok baleset-megelőzési törekvései kedvező hatással vannak.
Az ENSZ-tagállamok közül 108 ország számolt be a közúti közlekedéssel összefüggő halálesetek számának csökkenéséről 2010 és 2021 között. Tíz országban pedig több mint ötven százalékkal sikerült csökkenteni a közúti halálesetek számát: Fehéroroszország, Brunei, Dánia, Japán, Litvánia, Norvégia, Oroszország, Trinidad és Tobago, Egyesült Arab Emírségek, Venezuela.
A globális közúti közlekedési halálesetek 28 százaléka a délkelet-ázsiai régióban történt, 25 százaléka a csendes-óceáni régióban, 19 százaléka az afrikai régióban, 12 százaléka az amerikai kontinensen, 11 százaléka a közel-keleti régióban. A mediterrán és az európai térségben a halálos esetek öt százaléka történt.