Megérkezett Houstonba az Axiom Space Ax–4 küldetésének teljes legénysége, hogy megkezdjék kiképzésüket – közölte az Axiom Space. A houstoni központú cég hivatalosan is bejelentette, hogy Magyarországgal, Lengyelországgal – az Európai Űrügynökség támogatásával – és Indiával partnerségben a három nemzet egy-egy űrhajósát küldi fel a Nemzetközi Űrállomásra következő küldetése, az Axiom Mission 4 (Ax–4) keretében.
A küldetés amerikai parancsnoka, Peggy Whitson mellett Kapu Tibor és a lengyel Slawosz Uznanski küldetésspecialisták, valamint az indiai Shubhanshu Shukla pilóta lesz a legénység tagja.
Ez a küldetés kitágítja a látóhatárt az ambiciózus tudományos, technológiai és gazdasági célokat kitűző nemzetek számára
– írták a közleményben, amely szerint az Ax–4 küldetés nagy hangsúlyt helyez a tudományos kutatásra, a technológiatesztelésre és az űr kereskedelmi célú használatára. A küldetés célja az együttműködés elősegítése a tudás, a források és a lehetőségek megosztásán keresztül a részt vevő partnerekkel, amelyek így megszilárdíthatják vezető szerepüket a növekvő űrközösségben.
Alig várom, hogy az Axiom Space-szel irányíthassam második kereskedelmi emberi űrrepülési küldetésemet. A kulturálisan sokszínű legénységgel nemcsak a tudományos ismereteket tágíthatjuk, hanem a nemzetközi együttműködést is elősegítjük
– mondta Peggy Whitson, az Ax–4 parancsnoka, majd felidézte a korábbi küldetések legénységeit: az Axiom Mission 2 az első szaúdi nőt indította az űrbe, az Axiom Mission 3 pedig az első török űrhajóst, most pedig az Ax–4-gyel még magasabbra emelkedünk és még több nemzettel közösen terjesztjük ki az emberiség hatókörét a csillagok között.
Az Ax–4 Floridából indul majd a világűrbe a SpaceX Falcon–9 indítórakétáján, a Dragon űrhajóegység fedélzetén, és a terv szerint összesen két hetet tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson. A lehetséges indulás időpontját egyelőre nem tették hivatalossá.