Az ünnepek utáni kimerültségért nem csupán a bejgli és a sok töltött káposzta lehet a ludas. Ahogy a gyomrunk az étellel, úgy telik meg a lelkünk az emelkedett hangulatú családi és baráti találkozások élményével – mondta a Délmagyarországnak Csaholczi Kádár Annamária életvezetési tanácsadó, pszichológus-jelölt, a PsziHód alapítója.
A szakember szerint természetes állapot, ha elkap bennünket a januári levertség, csalódottság érzése, valamiféle ünnepek utáni depresszió. De mit tehetünk mi azért, hogy a helyére billenjen a kedélyállapotunk? És mi minden okozhatja?
Az ünnepek utáni depresszió vagy lehangoltság nagyon is létező jelenség, angolszász területen úgy nevezik, hogy post-holiday blues. Arra a tünetegyüttesre utal, amelyet hosszabb szünet után a szürkének tűnő hétköznapokba visszatérve élünk meg
– magyarázta Csaholczi Kádár Annamária. Az életvezetési tanácsadó szerint ez a fajta lehangoltság jelentkezhet a nyári szabadságolás, a fesztiválok és ünnepi időszakok elmúltával, vagy kicsiben akár vasárnaponként is elkaphat bennünket.
Sokan megélnek hasonlót, de nem feltétlenül nevezik nevén a hangulati állapotukat. Pedig érdemes tudatosítani, mert sokat tehetünk azért, hogy javuljon a közérzetünk. Néhány a lehetséges okok közül:
- Év végi ünnepek után, a téli időszakban a napsütés, a D-vitamin-hiány, a sötét órák száma egyébként is befolyásoló tényezők. Ez tovább rontja a hangulatunkat januárban.
- Az elmúlás mindig nagyon mélyen érint bennünket, a lázas készülődés és ünneplés után egyszer csak tovább kell haladnunk. Ez rossz érzéssel tölt el.
- A felfokozott időszakokban magasabb lesz az adrenalinszint. Ünnepek után a szervezet keresi az egyensúlyt. Lefékez, törvényszerűen jönnie kell egy visszafogottabb periódusnak.
Az ünnepek alatt biztos, hogy több szénhidrátot, cukros ételt fogyasztottunk, ami felboríthatja a szervezetünk biokémiai állapotát, egyensúlyát. Ez szintén hozzájárul a levertséghez. Ezért tanácsos egészségesebbre fogni az étrendünket. A mozgás ugyancsak felszabadíthat olyan anyagokat, amelyek segítenek elérni az egészségesebb és jobb közérzetet.
A szakember szerint az újévi fogadalmakat célszerű részcélokra bontani, kis lépésekkel haladva elkerülhetjük korai kudarcélményt.
Az ünnepek utáni állapot a szerelemhez is hasonlítható. Nem éghetünk folyamatosan nagy lángon, vannak csúcspontok, utána pedig törvényszerűen le kell nyugodnunk, ez egy természetes kiegyensúlyozó folyamat. A sok szerzett élményt érdemes feldolgozni, ülepíteni magunkban, kicsit hagyni pihenni
– hangsúlyozta Csaholczi Kádár Annamária. Véleménye szerint mindig segít, ha visszatérünk a megszokott rutinjainkhoz vagy akár újakat választunk. Az apró örömmorzsák segítenek visszatérni a hétköznapi kerékvágásba.