Kiszivárgott: újra jegyáremelésre készülnek Karácsonyék Budapesten

Karácsony Gergelyék új metróbuszokat vonnának be a fővárosi közlekedés vérkeringésébe, mindezt úgy finanszíroznák, hogy jelentősen megemelnék a jegyárakat. Az áremelés nem lenne példátlan a város baloldali vezetésétől: korábban többször ígéretet tettek, hogy nem lesz jegyáremelés Budapesten, ennek ellenére kétszer is drágították a jegyárakat.

2025. 02. 21. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karácsony Gergely február elején Facebook-bejegyzésben közölte, hogy a BKK metróbuszokat aktivizálna Budapesten. A baloldali főpolgármester szerint mindez tehermentesítené és gyorsítaná a fővárosi közlekedést. A metróbusz állítása szerint a külső kerületekből a metróállomások felé, átszállás nélkül vinné az utasokat a főváros szívébe. 

A kérdés azonban az, hogy milyen forrásokból valósulna meg a fejlesztés?

Az Index birtokába került dokumentum alapján kiderül: úgy finanszírozzák majd az új metróbuszokat, hogy a menetjegyek árát emelik.

Karácsonyék tovább emelnék a jegyárakat a BKK-nál. Fotó: Képernyőfotó/Index

A dokumentum szerint a javasolt áremelések és azok hatásai bevételmegosztás után éves szinten 880 millió forint többletbevételt jelentenének. 

 

Tíz év alatt egyszer sem nőtt a jegyár, Karácsonyék kétszer is emeltek 

Mint ismert, Karácsonyék legutóbb 2023-ban, előtte pedig 2022-ben emeltek árakat a BKK-nál.  Előtte 2011-ben volt áremelés, 2013-ban pedig csökkentették a bérletek árát.

Emlékezetes:  Karácsony Gergely 2023-ban a Facebook-oldalán jelentette be, hogy drasztikusan megemelik a jegyárakat a budapesti tömegközlekedésben. 2023 szeptembertől így 28 százalékkal emelkedtek az árak: 

  • a vonaljegy 350-ről 450 forintra, 
  • a buszokon megvásárolható vonaljegy 450-ről 600 forintra, 
  • a tíz darabos gyűjtőjegy pedig háromezerről négyezer forintra drágult. 

A baloldali főpolgármester a jegyáremelés előtt akkor még azzal tréfálkozott, hogy „az apa férfi, a benzinár nő, a vonaljegy marad 350 forint”. 

Nem ez volt azonban az első áremelés a BKK-nál: 2022. szeptember 1-jétől az addig 

  • 1650 forintba kerülő huszonnégyórás BKK-jegy 2500 forintra drágult, 
  • a csoportos huszonnégyórás jegy ára 3300-ról 5000 forintra növekedett, 
  • a hetvenkétórás jegy 4150-ről 5500 forintra, 
  • a hetijegy ára pedig 4950-ről 6500 forintra emelkedett. 

Akkor az volt a hivatalos magyarázat, hogy ezen jegyfajták többségét a Budapestre látogató turisták vásárolják, nem a városlakók vagy az ide ingázó magyarok. Ezenfelül a pótdíjazás is drágult akkor, a helyszíni pótdíj nyolcezer forintról 12 ezer forintra, a 30 napon belül befizetett pótdíj 16 ezer forintról 25 ezer forintra, a 30 napon túl befizetett pótdíj pedig 32 ezer forintról 50 ezer forintra módosult.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.