Az Európai Unióban a tagállamok szuverén joga, hogy eldöntsék, milyen energiaforrásokat használnak, honnan szerzik be azokat, és milyen útvonalon szállítják. Ezt a jogot sérti az a brüsszeli terv, amely teljesen megtiltaná az orosz gáz és olaj importját, vagyis komoly gazdasági és ellátásbiztonsági kockázat lebeg Magyarország felett – erről beszélt lapunknak Hárfás Zsolt atomenergetikai szakértő. Emlékeztetett: az Európai Bizottság azonban itt nem kíván megállni, hanem a nukleárisenergia-piacba is politikai alapon akar beavatkozni. A tervek veszélyeztetik a nukleáris biztonságot, a versenyképességet és az ellátást is. Mindez annak ellenére történne, hogy az orosz gyártó, a TVEL a háború alatt is folyamatosan teljesítette a szállításokat.
Az egészségügy is kárát látná a szankcióknak
A szakértő úgy véli, várhatóan több ország – köztük Magyarország, Szlovákia és Franciaország – is tiltakozni fog az orosz nukleáris ipart érintő brüsszeli tervek ellen. Ennek oka, hogy
jelenleg szinte teljes egészében csak Oroszország tud nagy mennyiségű nukleáris üzemanyagot szállítani
- Bulgária két,
- Csehország hat,
- Finnország kettő,
- Magyarország négy
- és Szlovákia öt reaktorához.
Hárfás Zsolt rámutatott arra is, hogy az orvosi izotópokat előállító reaktorok működéséhez is elengedhetetlenek az orosz szállítmányok. Az európai és az amerikai atomipar az elmúlt évtizedekben nem fejlesztett eleget, így az orosz technológia politikai alapon való kiszorítása súlyos ellátási gondokat okozhatna a közép-európai erőművekben, és az orvosi kezelésekhez szükséges anyagokat is nehezebben lehetne biztosítani. Innen nézve nemzetbiztonsági szempontból is létkérdés, hogy a brüsszeli szankciók ne terjedjenek ki az orosz urántermékekre sem.
Tonnák százait kellene kiváltani
– Tavaly az Európai Unióban a szükséges urán körülbelül 15 százaléka érkezett Oroszországból, az uránátalakítási szolgáltatások 23 százalékát, a dúsítási igényeknek pedig közel 24 százalékát orosz cégek végezték, elégítették ki. Ráadásul Franciaország és Németország mintegy száz tonna dúsított uránt vásárolt Oroszországból a németországi Lingenben működő francia Framatome gyár számára – részletezte a szakértő, hangsúlyozva, hogy mindezt nem lehet egyik napról a másikra kiváltani, mert a szükséges beruházások elindítása és az üzembe helyezés akár hét évig is eltarthat. Egyébként az Egyesült Államok is jelentős mennyiségű orosz uránt importált az elmúlt években, mert önerőből nem tudta kiszolgálni a saját atomerőműveit.