– Azóta történt az amerikai oldalon egy adminisztrációváltás, amihez nem igazodott az európai elit.
– Igen, mert Donald Trump amerikai elnök azt mondta, ez nem az én háborúm, Biden hibás politikájának a következménye, de most rendbe hozom. Na de mit mondjanak azok a politikusok, akik a konfliktus elejétől hatalmi pozícióban voltak? Mondják azt, hogy mi is rosszul döntöttünk? Nyilvánvalóan nem akarják elismerni a hibájukat, ezért most abban látják a kiutat, ha felveszik a hatalmas hiteleket, és be tudják indítani a fegyverkezési programokat, amivel elodázzák a bukásukat. Ez azonban rossz stratégia. Szerintem ki kellett volna használni, hogy Trump befejezi ezt a proxyháborút, és mögé kellett volna állni. Ezzel szemben úgy döntöttek, hogy Amerika nélkül is folytatják a háborút. Most olyan helyzetbe lavírozták magukat, hogy szembemennek Amerikával, Oroszországgal, és még nem tudják eldönteni, hogy szembemenjenek-e Kínával és Indiával is. Nem látom észszerű politikának, hogy Európa mindenkivel szemben határozza meg magát, mintha annyira erősek lennénk. Honnan fogunk például a fegyvergyártáshoz acélt beszerezni? Erre még nem kaptunk választ. Honnan veszünk hozzá energiát? Mert ez energiaigényes iparág, amelyhez egyelőre a munkaerő is hiányzik. Az is nagyon érdekes kérdés, hogy ha szembefordul Európa az Egyesült Államokkal, akkor gyakorlatilag a NATO-val kerül ellentétbe, hiszen egy szövetségi rendszerben vagyunk. Ez beláthatatlan következményekkel járhat.
– Hasonlót láthattunk most is. Az Amerikai Egyesült Államok azt mondta, hogy nincs napirenden Ukrajna NATO-csatlakozása, a napokban azonban Mark Rutte NATO-főtitkár másként nyilatkozott erről. Szerinte a kérdés nem került le a napirendről.
– Ez teljesen érthetetlen. Rutte nem politikai vezető, nem miniszterelnök vagy államfő. A NATO főtitkáraként csupán az a feladata, hogy a bürokrácia felé közvetítse a politikai vezetés döntéseit. Szereptévesztésben van, hiszen azért vannak fontos országok, amelyeket nem kérdeztek meg. Az Egyesült Államok mellett például Törökország a második legerősebb hadsereggel rendelkezik a NATO-ban. Az ő nevükben nem beszélhet a főtitkár. Azt sem értem, hogyan képzeli az európai elit az Oroszország elleni „hajlandók koalícióját”. Még a hidegháború legsúlyosabb időszakában is volt Oroszországgal kapcsolatban valamiféle modus vivendi és párbeszéd. Most úgy látom, nem gondolják végig, mit cselekszenek. Tételezzük fel, hogy abból a hatalmas hitelből, amit felvesznek, fölépítenek egy óriási katonai ipari komplexumot Európában, amely meghatározza majd a politikát nálunk is, ahogy az Amerikai Egyesült Államokban. Ennek az irányvonalnak pedig az USA számára több vesztes háború lett a következménye. Fegyverkezési versenyt indítunk, miközben az orosz és a kínai gazdaság egyre szorosabban együttműködik. Tehát szembetaláljuk magunkat a kínai termelési képességgel, az orosz nyersanyagbázissal és hadiiparral. Nem is értem, mire számít az európai elit.
– A legvalószínűbb forgatókönyv az lehet, hogy az Egyesült Államok, Kína és Oroszország valamiféleképpen megállapodik, de Európa nem kap helyet a tárgyalóasztalnál.
– Muszáj megállapodniuk, már csak azért is, mert az Egyesült Államok számára a Közel-Kelet sokkal fontosabb, mint az, hogy hol húzódjon a határ Ukrajna és Oroszország között. A Közel-Kelet érdekli őket, mert ott van energia, és az egy sokkal fontosabb geopolitikai, geostratégiai térség, mint Ukrajna. Zelenszkij elnök is elmondta, hogy húszezer légelhárító drónt az Ukrajnának ígért kontingensből már átirányítottak az amerikaiak a Közel-Keletre. Mert Amerika is a fegyverszállítási képességei határán van, nem tud több hadianyagot adni az ukránoknak. Ezért nem látok mást, mint hogy a Közel-Kelet ügyében megegyeznek az oroszokkal, emellett néhány más dologban is, aztán mondanak valamit Ukrajnáról, de ismétlem, nekik nem ez az elsődleges szempont. Ezért csapdahelyzet a háború Európának, mert itt maradunk egyedül egy olyan konfliktusban, amit az USA-val együtt se tudtunk megnyerni. Úgy látom, mintha csak Magyarország tanulta volna meg a történelmi leckét, mert mi tudjuk, milyenek az oroszok. Már volt itt elég orosz invázió, nem szeretnénk még egyet átélni.
– A szankciók ráadásul irgalmatlan károkat okoznak Európának. Amúgy álságosak is, hiszen például nukleáris üzemanyagból 2023-ban többet vásároltak az oroszoktól az uniós országok, mint bármelyik korábbi évben.
– Ezek pillanatnyilag jó ötletnek tűnhettek, de egyik sem működik. Hiába áll ki ez a Von der Leyen nevű – nem is tudom, hogy mit mondjak rá –, szerény képességű SMS-ező művész, és mondja, hogy az oroszok olyan állapotban vannak, hogy már a mosógépekből szedik ki a csipeket és rakják be a repülőbe. Azért halkan jegyezzük meg, olyan szuperszonikus rakétáik vannak, amilyet a Nyugat még nem is látott. Hagyjuk ezt. Sosem szabad az ellenfelet lebecsülni. Márpedig Európa, a transzatlanti világ ezt csinálta.
– Amíg Mark Rutte NATO-csatlakozásról beszél, addig Európa, az uniós országok vezetői Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását erőltetik. Arról egy hangot sem szólnak, hogy ez mit jelentene az EU országaira nézve. Mi folyik itt?
– Két feltételezésből indulnak ki, amik persze ugyanolyan hülyeségek, mint amiket a migráció kérdésében mondtak. Ugyanolyan illúziók. Az egyik az, hogy mire felépítik a hadiipart és kialakítják a haderőt, ami körülbelül 10-15 év, addig is kell egy zsoldoshadsereg, amelyik az oroszokkal szemben védelmet jelent, ha a NATO-védernyőt az Egyesült Államok visszavonja. Úgy gondolják, hogy ott van az egymilliós ukrán hadsereg, és az majd addig megvédi őket. Ez illúzió. Mert ha beveszik az unióba az ukránokat, akkor azok nem az EU határait fogják védeni, hanem az oroszokat provokálni, miközben állig felfegyverkezve terrorizálják majd egész Európát. A másik, amire gondolnak, hogy ha beveszik Ukrajnát az Európai Unióba, akkor ők fogják majd a hatalmas zsíros bizniszeket az újjáépítésben megkapni. Ez szintén illúzió. Már aláírták a szerződéseket az amerikaiakkal, a földeket is eladták. Tehát visszatérve a beszélgetés legelejére, képességtelen emberek vannak, percemberek, akik nemhogy hosszú távú stratégiában, még középtávúban sem tudnak gondolkodni. Csak az adott pillanatot akarják túlélni, a saját önző érdeküket figyelembe véve.
– Ezt viszont eredményesen teszik, hiszen még mindig ez az elit uralkodik Brüsszelben.
– Egy bürokráciát irányítanak, de nem vezetik Európát. Ursula von der Leyen valójában kicsoda? Nem tudok semmit mondani arról, hogy mit tett vezetői időszaka alatt. Kivéve a Pfizer-bizniszt. Ugyanez a megállapítás igaz Macronra is, de ez a helyzet a volt német kancellárral, Scholzcal. Mi fűződik a nevéhez az adócsalási botrányon kívül? Angela Merkelnél legalább fel tudom sorolni azokat a végzetes hibákat, amikkel padlóra küldte Németországot és Európát. De mi fűződik a mostani vezetők nevéhez, mit építettek, mit hoztak létre, milyen teljesítményük van? Amit a múltról gondolnak, az hülyeség, amit a jelenről gondolnak, az kétségbeejtő, a jövőről meg nem gondolnak semmit. Úgyhogy sajnos ez az elit alkalmatlan.
– Ha pedig valaki gondolkodik és vannak észrevételei, netán kérdései, akkor elemi erővel kezdik támadni.
– Mert Nyugat-Európában megtiltják a kérdezést, a szólásszabadság veszélyben van. Amikor bizonytalan a hatalom, akkor mindig a cenzúra fegyveréhez nyúl. Angliában például évi közel tízezer embert tartóztatnak le, visznek a bíróság elé csak azért, mert olyan kommenteket írnak vagy olyan mémeket csinálnak, ami nem tetszik a hatalomnak. Németországban gyakorlatilag felségsértési perek vannak, és politikai foglyok vannak a börtönökben. Németországban simán belefér, hogy az AfD politikusait megfigyelik, lehallgatják, hogy vegzálják őket és így tovább. Erről beszélt az amerikai alelnök is a müncheni biztonsági fórumon, ahol azt mondta: Európát belülről fenyegeti az a veszély, hogy a szabadság egyszerűen megszűnik.
– Ismert, ezekben a folyamatokban az amerikai mélyállam szerepet játszott. A demokrata párti kormányzás idején az FBI-jal és a CIA-val együttműködve rendkívül erős nyomást tudtak gyakorolni a különböző országok belpolitikai folyamataira. A Donald Trump nevével fémjelzett republikánus vezetés hivatalba lépésével mi lett a mélyállammal, miként működik most?
– A mélyállam továbbra is működik, s nem véletlen, hogy Trump mindenhova kívülről jövő embereket tett. Az sem véletlen, hogy a USAID-ügyet, a titkosszolgálati célokra felhasznált támogatások rendszerét is kitették a fényre. E rendszernek a csápjai ráadásul átnyúltak Brüsszelbe, ezért is lenne fontos az átláthatóság törvényi biztosítása. Eleget szenvedtünk már azon politikacsináló NGO-knak nevezett szervezetek miatt, amelyek egyértelműen külföldi pénzekből működve külföldi érdekek mentén tevékenykednek. Amiket Brüsszel finanszíroz százmilliókkal azért, hogy a céljaikat juttassa általuk érvényre, azok nem civil szervezetek.
– Forduljunk rá a magyar belpolitikára. A széttöredezett baloldal helyett most egy egységes, Brüsszel által is támogatott ellenzék formálódik.
– Ez is volt már 2022-ben.
– Azzal a különbséggel, hogy mára azon a térfélen lényegében egyetlen párt, a Tisza maradt. A kormányoldal helyzete pedig most mintha nehezebbnek tűnne. Egyrészt zsinórban az ötödik ciklusára készül, másrészt a gazdaság helyzete sem rózsás. Nincs konjunktúra.
– Az emberek nem a konjunktúrára szavaznak. Hogy nem elég jó az egészségügy, nem elég jó a közösségi közlekedés? Sehol sem jó minden. Egy nagyon-nagyon jó országot építettünk az elmúlt 15 év alatt. Természetesen nem a kormány építette, hanem az emberek építették maguknak. Nem kell a saját munkánkat lebecsülni, ebben mindenkinek benne van az elmúlt másfél évtizedes teljesítménye, fáradozása és a tehetsége. Büszkének kell lenni arra, amit létrehoztunk. Én például nagyon büszke vagyok. Szerintem jó dolgokat csináltunk. Oda lehet mellé állni.
– Nyilván sokan oda is állnak. Azonban mégis van egy politikai erő, amelynek tíz hónappal a választások előtt akkora a támogatottsága, mint a Fideszé.
– Szerintem Magyar Péter egy valóságshow-t rendez, minden áldott napra csinál valamit, ami a virtuális térben jelenik meg. Az egész jelenség virtuális, Magyarról nem tudunk semmit, nem tudjuk, miről mi az elképzelése, mit akar, milyen pénzből, kinek a megbízásából ténykedik. Soha semmilyen konkrétumról nem beszél. Csak arról, hogy ez is rossz, ez is késik, túl meleg van, túl hideg van. Erre egy óvodás is képes. Azt pedig nem lehet tudni, hogy egy virtuális támogatottság mennyit ér a valóságban.