Óriási a kereslet a légkondicionáló (vagy klíma-) berendezések iránt, mivel egyre nehezebb a forró nyarakat klíma nélkül elviselni. Megfelelő használata és üzemben tartása ezeknek a készülékeknek elengedhetetlen, mivel előnyeik mellett komoly veszélyt is jelenthetnek az emberi egészségre nézve – hívja fel a figyelmet közleményében a berendezések karbantartására a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

Az NNGYK felhívja a figyelmet arra, hogy nélülözhetetlen a légkondicionáló berendezések tisztítása és fertőtlenítése évente minimum egyszer, nagyobb porterhelésnek kitett helyeken évente kétszer. Erre a legmegfelelőbb időpont június eleje, hogy a készülékek még a nyári szezon kezdete előtt biztonságos módon hűtsék a lakást.
Ezek a klímaberendezések felhalmozzák a porban és a kondenzvízben a különböző baktériumokat és gombákat, amelyek később bekerülnek a háztartások légterébe, ezzel allergiát, asztmát, de akár komolyabb betegségeket, például tüdőgyulladást is okozhatnak.
A klímák tisztítására több fertőtlenítési módszer is létezik, például a klímatisztító hab vagy a klímatisztító spray, de a mechanikus tisztítás is ajánlott.
A hűtött helyiségek levegője esetenként túl száraz, amely a szem, a torok és az orr nyálkahártyájának kiszáradását okozhatja, és ha közvetlenül ér minket, megfázásos tünetek, ízületi fájdalmak és gyulladások is jelentkezhetnek.
Különösen a gyermekek, kismamák, idősek és légzőszervi betegségben, allergiában szenvedők lehetnek ebben a tekintetben a legérzékenyebbek,
így célszerű a légkondicionálót maximum 8-10 Celsius-fokkal alacsonyabbra állítani a külső hőmérséklettől, és ne tartózkodjunk a kiáramló levegő előtt. Az NNGYK továbbá arra is felhívja a figyelmet, hogy a split klímaberendezések használata mellett nem szabad megfeledkezni a rendszeres szellőztetésről.