A Budai Egészségközpont az ország első és mind ez idáig egyetlen magánkórháza, amelyik nem csak felfüggesztette magánrendeléseit, valamint az általa működtetett Országos Gerincgyógyászati Központ nem akut betegellátását, de a járványhelyzetben az állami ellátórendszer tehermentesítésében is aktív szerepet vállalt. Mint Varga Péter Pál fogalmazott: egy magánintézetnek akkor van létjogosultsága a társadalom felé, ha a valós népegészségügyi érdekek mentén szervezi a szolgáltatásait. Most mindent felülír a járvány, ennél élesebb népegészségügyi helyzet kevés van, ezért döntöttek úgy, hogy minden más tevékenységüket felfüggesztik és az erőforrásaikat erre koncentrálják.
Az intézmény tulajdonosai – a Csányi Sándor által irányított Bonitás Rt. és Varga Péter Pál cége, a Medikomp Kft. – döntése értelmében a kórházvezetés még múlt vasárnap este vette fel a kapcsolatot Pintér Sándor belügyminiszterrel, és fekvőbeteg kapacitását az operatív törzs rendelkezésére bocsájtotta. A miniszter a kórháznak a járványügyi folyamatokba való integrálásával Müller Cecília országos tisztifőorvost bízta meg. Ezután haladéktalanul megkezdték a Királyhágó úti kórház átalakítását: az akut gerincgyógyászati ellátást a külön bejárattal és logisztikai útvonallal rendelkező ötödik emeletre helyezték, az épület alsó négy szintjén pedig járványkórházat rendeztek be, egy- és kétágyas szobákkal.
Varga Péter Pál elmondta: jelenleg 35 lélegeztető gépük van, de a jövő hétre már 55 lesz, részben az OTP Bank pénzügyi támogatásának köszönhetően, amely húsz tartós lélegeztetésre alkalmas gép azonnali beszerzését támogatta, részben más cégek és magánszemélyek felajánlásából. A kórház személyzetét pedig – az összes fellelhető forrást megmozgatva – megfelelő számú és főként minőségű védőruhával és nagy maszkkal tudják ellátni.
A járványügyi ellátásba a kórház a Központi Operatív Törzs által meghatározott rend szerint kapcsolódik be, amint ennek jogi feltétele is adott lesz. A főigazgató arra készül, hogy a kapacitásaik sajnos gyorsan fel lesznek töltve, elsősorban a környékbeli idősekkel és krónikus betegekkel, mert a tapasztalatok szerint döntően ők szorulnak kórházi ellátásra.