Nyitottabbak a magyarok az egészségmegóvásra

Egy gyógytea elfogyasztása is befolyásolhatja a betegnek felírt gyógyszer hatásait, az internetről árult orvosságok pedig beláthatatlan veszélyt rejtenek magukban — egyebek között erre hívta fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának betegbiztonsági kampánya. A szervezők szerint a sikeres rendezvénysorozattal olyan településekre is sikerült eljutniuk, ahol orvos és gyógyszerész sincsen.

Szilágyi Anna
2019. 09. 09. 9:49
An elderly man holds his medication in Ciudad Juarez
Fontos, hogy a betegek minden esetben betartsák a kezelőorvosuk utasításait Fotó: Jose Luis Gonzalez Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeres volt az ország minden megyéjét bejáró betegbiztonsági tájékoztató kampány, amelynek résztvevői szűréseken is részt vehettek – mondta el lapunknak Lám Judit, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának (EMK) operatív igazgatóhelyettese. A szervezők a túlzott antibiotikum-fogyasztás, az internetről való gyógyszerrendelés és a világhálóról beszerzett információk veszélyeire, valamint az orvos és a beteg együttműködésének fontosságára igyekeztek felhívni a figyelmet, de válaszoltak a helyben feltett kérdésekre is.

– Nemegyszer elmondtuk például, hogy egy gyógyhatású étrend-kiegészítő, de még akár egy gyógytea is befolyásolhatja a gyógyszeres terápiákat: felerősítheti vagy gyengítheti azok hatását, így jelentősen kihat a betegek egészségére – emelte ki az egyetemi docens. Fontos az is, hogy ne rendeljünk különféle, nem megbízható internetes portálokról gyógyszereket, akkor sem, ha azokat egy ismerősünk ajánlotta. Az is előfordul – folytatta Lám Judit –, hogy egy krónikus beteg abbahagyja egy gyógyszer szedését, például a koleszterincsökkentőét, mert nem érzékeli a közvetlen hatását. Ennek nem kis veszélyei lehetnek, ezért az egyik kampányban szereplő kisfilm tanulsága, hogy a krónikus betegséggel élők rendszeresen egyeztessenek az orvosaikkal, továbbá folyamatosan, az orvos utasításainak megfelelően szedjék a gyógyszereiket.

Fontos, hogy a betegek minden esetben betartsák a kezelőorvosuk utasításait
Fotó: Reuters

A betegbiztonsági fórumnak összesen húsz állomása van – megyénként egy –, és a nagyvárosok mellett olyan falvakba is eljutottak, ahol nincs állandó orvos, illetve gyógyszertár sem. Lám Judit hozzátette: mindenhol pozitívan fogadták a rendezvényt, aktívak voltak, az előadásokat követően kérdeztek és az ingyenes szűrési lehetőséggel is éltek. Volt látásvizsgálat, vérnyomásmérés, koleszterin- és vércukorszintmérés, illetve testzsírszázalék-mérés. Akik eljöttek, kis ajándékot is kaptak: egy gyógyszerelési kiskönyvet, amiben vezetni tudják, miket szednek. Kaptak egy információs füzetet is, benne a kampány legfontosabb üzeneteivel. – Abban bízunk, hogy így hosszú távon is beépülnek az információk – magyarázta az igazgatóhelyettes.

A kampány során a helyi orvosokat tömörítő praxisközösségekkel és az egészségfejlesztési irodákkal is együttműködtek, ők maguk is segítettek a hallgatóság toborzásában.

Az EMK-nak ez volt az első jelentősebb lakossági rendezvénye, eddig ugyanis főképp a szakmával: orvosokkal, gyógyszerészekkel, ápolókkal, dietetikusokkal tartottak kapcsolatot, velük igyekeztek előmozdítani a betegek biztonságát javító törekvéseket. Ezentúl viszont rendszeresen szeretnének párbeszédet folytatni a páciensekkel is. Szeptember 17-én tartják a betegbiztonsági világnapot, amelyet az Egészségügyi Világszervezet is támogat, a kampánysorozat utolsó lakossági fóruma pedig szeptember 21-én, Debrecenben lesz, ahova minden érdeklődőt várnak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.