Autófelkészítés: Lehet tenni a hideg évszak nyűgjei ellen

A hideg, csapadékos időszak másféle elvárásokat támaszt az autókkal szemben, egyes alkatrészek hibája ilyenkor erőteljesebben jelez.

null

Nagyon rossz, ha nem indul reggel az autó, és az is, ha belülről csöpög a víz az üvegfelületeken. A befagyó zár, vagy ajtó sem öröm, ahogy a makacs párásodás is zavaró. Arról már ne is beszéljünk, hogy ha nem égnek a lámpák, vagy csak maszatolnak az ablaktörlők. Mindezek a nyűgök a hideg évszak autós jellemzői, de szerencsére tehetünk ellenük.

Az elektromos rendszer lelke az akkumulátor, amelynek állapotáról a reggeli hidegindítás mindenképp ad egy jelet: ha nem a megszokott „lelkesedéssel” teker az indítómotor, kialakulóban van a baj.

Otthon multiméterrel ellenőrizhető az akku feszültsége, nyugvó állapotban és töltés alatt is. Régebbi autóknál megtisztíthatók a saruk, hogy a csatlakozás tökéletes legyen, az újabb kocsikat azonban érdemes szervizbe vinni és ellenőriztetni a telepet.

Cserénél mindig az autó gépkönyvében szereplő típus kerüljön be, figyelni kell az akkukapacitásra, a fizikai méretre és a saruk polaritására is. Nagyon fontos a világítás ellenőrzése. Ezt bárki meg tudja tenni, végig kell kapcsolni a lámpafunkciókat.

A téli hideg időszak az autósok számára is komoly próbatétel (a kép illusztráció)
Fotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba

Mivel az autók már a 90-es évek végétől egyre bonyolultabb kialakításúak, előfordulhat, hogy nem sikerül az otthoni izzócsere. Vannak modellek, amelyeknél ki kell szerelni a lámpatestet a cseréhez – a kocsik gépkönyvében szerepel a módja.

A fagyok ellen is tenni kell. Egyrészt bármely benzinkúton tudják ellenőrizni a hűtőfolyadék fagyállóságát, másrészt az ablakmosó tartályról sem szabad megfeledkezni, abba is téli folyadékot kell tölteni: a nyári bele fog fagyni. Ha van még a tartályban nyári folyadék, azt érdemes elhasználni, és tisztán télivel után tölteni.

Ma már nem jellemző a zárak befagyása, de azért érdemes ápolni, az olajos felületre nem tapad fel a jég. Ugyanez a helyzet a gumikéderekkel, ezek össze tudnak fagyni az ajtók felfekvő élével. A gumikédereket műanyagápolóval kell kezelni, így a jég ugyanúgy nem tud feltapadni rájuk, mint az olajos fémre.

Az üvegfelületekkel kapcsolatban is akad ellenőrizni való, például az ablaktörlők állapota. A csíkot húzó lapátokkal elkent kosz a télen alacsonyan beeső napfényben, vagy este a lámpafényben rendkívül zavarja a kilátást.

Néhány perc megvenni egy új lapátot, a felszerelés gyerekjáték. Az üvegek belső felületének tisztítása is fontos, rendszeresen le kell takarítani az opálos, zsíros réteget. Nagyon zavaró dolog a párásodás, és ha már a légkondi sem tudja leszárítani a makacs párát az ablakokról, akkor bizony van valami baj.

Elsőként érdemes a pollenszűrőt cserélni, súlyosabb esetben pedig beázás nyomait keresni.

A hideg időszakban alkalmazandó autós praktikákról szóló cikk eredeti változata további képekkel IDE kattintva érhető el.

Az utak jegesedésére figyelmeztet a rendőrség

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzései szerint a következő napokban a hideg mellett havazás is várható, olyan közlekedési körülményeket teremtve, amihez a legtöbb járművezető nincs hozzászokva. Jegesedtek, lefagytak, csúsztak az utak január 11-én hajnalban a budai hegyekben, hasonló veszélyhelyzetről érkezett jelentés a Miskolc, Eger, Veszprém, Ózd, Salgótarján és Pécs környéki utakról is. A helyzet nem változik az elkövetkezendő napokban, sőt, a hőmérséklet tartósan fagypont alá esik, nemcsak éjszaka és hajnalban, hanem egész nap lehet számítani a csúszós útfelületre. Csütörtöktől pedig már nem csupán a hegyvidéki utakra szól a figyelmeztetés. Az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedési járőrei és baleset-megelőzési instruktorai szerint a magyar sofőrök legalább 50 százaléka nem eléggé felkészült a téli időjárási körülmények közötti autóvezetés fortélyaira, a legtöbb téli balesetnek ez az oka.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.