Egy tárgy, egy történet: partihangulat a ’70-es évekből

Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából.

null

A régiséggel foglalkozók körében létezik egy fogalom, egy ünnepi szóösszetétel, egy ritkán, de annál nagyobb mámorral használt kifejezés, amely a tárgy kifogástalan mivoltát hivatott jelképezni. Ez a fogalom az „eredeti dobozában”.

A kép vagy grafika, amely a dobozon van, szinte konzervként tárolja a korszellemet, az egykori igényeket, a korabeli ízlést, mindazt, amit elődeink kívánatosnak tartottak. Nem csak a tárgyat látjuk, hanem egy teljes terméket, káprázattal és illúzióval, úgy, ahogyan az egykori vevőjét elcsábította.

Ez a kis gyönyörűség ráadásul valóban a ritkaságok sorába tartozik. Nyugat-Németországban, az 1970-es évek elején készült, amikor az egyre divatosabb reklám- és promóciós termékek elterjedtek a nagyvállalatok körében. A nagy múltú, elemeiről és akkumulátorairól ismert VARTA cég terméke, amely nem meglepő módon a 19. század végén alakult, s jelenlegi nevét 1904-ben nyerte el. Ezek a lámpacsodák, túl az elemek széleskörű használatának reprezentálásán, egy populáris világcég élet és emberközeliségét voltak hivatottak kifejezni.

Partilámpa. Ez áll a dobozon, melyen a fotó Dallas típusú koktélpartit sejtet. Gyönyörű ruhák, finom italok a fénygömbök csillogásában. Az eredeti kiszerelés öt gömböt tartalmazott, szétszerelt formában, jelenleg kettő teljes lámpa van benne. A két félre szedhető műanyag héj belső részén, az apró 10 wattos izzót egy hagyományos „lapos elem”, persze VARTA működteti, így nincs szükség hálózati áramra, a lakás bármely részén, kötöttség nélkül használható.

Kihajtható füle lehetővé teszi a felfüggesztést, kerek pereme pedig az asztali funkciót. A kis izzók, átvilágítva a gömbök színes felét valóban ünnepi hangulatot hoznak létre, méghozzá a korszaknak megfelelő köntösben, nevezzük azt designnak vagy űrkorszaknak. A teljes leegyszerűsítés, a takarékos anyaghasználat, s ezáltal a műanyag gömb bármely formában és funkcióban ennek az időszaknak a jelképe. Amint itt is, az egyszerű formák a nagyszerű elképzelésektől válnak izgalmassá.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Egy tárgy, egy történet: csendélet Tisza cipővel

A 19. század végén, túllépve az akadémikus irányvonalon, a 20. század képzőművészete egy hatalmas, színekkel töltött tartályt robbantott fel, kiszabadítva a bármit és bárhogyan érzését – immár nem a való világ érzékelés által keltett esztétikai élményét, hanem a belső érzések alkotta valóság feltárásának lehetőségét kínálta. Salvador Dali, Picasso, Jackson Pollock, és még sokan mások megtanították a világot, hogy a színes vonalak, pöttyök, félfejű nők és elfolyt testek keltette érzések mindannyiunkban megtalálhatóak, éppen csak kifejeződésük és értelmezésük eltérő.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.