4 kérdés és válasz a svédpadlóról

Nem véletlenül népszerűek az olyan valódi fából készült burkolatok, mint amilyen a svédpadló is.

null

Szépek, időtállóak és jó minőségűek – nem véletlenül népszerűek az olyan valódi fából készült burkolatok, mint amilyen a svédpadló is. A lakaskultura.hu összegyűjtött a svédpadlóról mindent, amit tudni érdemes.

Hajópadló és svédadló: mi a különbség?

A hosszanti szálirányú keményfa parkettát hívjuk svédpadlónak. Nem tévesztendő össze a hajópadlóval, ami szintén hosszanti szálirányú, de nem keményfából készül. A svédpadlók szélessége, vastagsága, valamint koptatója és hordozója vastagsága, anyaga gyártónként eltérő lehet. Általában lakkozott, lehet matt, selyemfényű, de rendelhető magasfénnyel is.

Svédpadlót magas kopásállósága miatt bátran alkalmazhatjuk a konyhában is
Fotó: PEXELS

Melyek a svédpadló előnyei és hátrányai?

Minimum kétszer lehet csiszolni, 121 színben kapható, 13 fajta felületkezeléssel, és padlófűtésre is rakható. Lerakása lehet szabályos vagy kevert, 3 szélességi méretben. Létezik csomós és csomómentes változatban. Magas kopásállósága miatt bátran alkalmazhatjuk konyhában is. A hátránya annyi, hogy ahol a falak ferdén futnak, különösen figyelni kell a párhuzamokra a lerakásnál.

Milyen feltételek szükségesek a svédpadló lerakásához?

Csak egyenletes, sima felületre lehet lerakni, ennek érdekében melegburkolati aljzatkiegyenlítőt használnak, a falak mellett 8-10 mm-es dilatálással. Mivel a keményfában nagy a feszültség, erős, speciális ragasztót igényel.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Fa- vagy fahatású burkolatok: melyik padlótípus hová illik?

Természetes hatásuknak köszönhetően még mindig nagyon népszerűek a fa- vagy fahatású burkolatok. De vajon melyiket érdemes választanunk? A lakaskultura.hu legújabb cikkéből kiderül.

Tömörfa parketta: természetes hatású burkolat

A valódi faparketta erőteljes rajzolatú, „élő” anyag, amely otthonossággal, melegséggel tölti meg a helyiséget. Kiválasztásánál elsősorban a keménység és nem a vízállóság a döntő, hiszen utóbbit nem az anyag minősége, hanem a lakk fedése biztosítja.

A parketta ugyanakkor egy hosszú élettartamú melegburkolat, felújítás során elég a felületi lakkot lecsiszolni, majd újrakenni. Egy jó lakk gyönyörűen beszívódik a fa rostjai közé, és elevenné teszi, vagyis nem mindegy, mit választunk. A vizes diszperziós lakkokban például egyáltalán nincs kipárolgó szerves oldószer, illetve más egészségre ártalmas kemikália, jól nedvesítik az anyagot, sőt a vízálló verziókat akár vizes helyiségekben is használhatjuk.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.