Egy tárgy, egy történet: Pap Zoltán bronz szobor

Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából.

null

Izgalmas felfedezni, hogy nem csak nálunk vannak külföldi műalkotások, hanem külföldön is találhatunk magyar csodákat. Ezzel az szobor-érdekességgel nem egyszer szembesültem már.

Az egyik ilyen alkalom Berlinben történt egy ismert és méltán népszerű régiségpiacon. Csodás tárgyak garmada volt megtalálható a széles utcákba rendeződő asztalokon. Mid-century modern, antik, art deco és toscan, minden, ami a művészetet és régiséget kedvelőket csodálattal tölti el.

Egy kislány, kissé Picasso, kissé Futrinka utca stílusban
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Éppen az egyik ilyen kincslelőhelyen nézelődtem, amikor a szomszéd asztalon pakolászó eladó aprólékos műgonddal elhelyezett egy nagyobb bronz szobrot a pult közepén. Dudorok és gömbök, kék szem és lyukas fej. Hitetlenül álltam meg a szobor előtt. Ez valóban az, aminek látszik? – kérdeztem magamtól. Megérintettem, felemeltem, s immár nem volt kétségem, honfitársat tartok a kezemben.

A nehéz, vaskos bronz anyag egy alakot ábrázol. Szerintem egy kislányt, kissé Picasso, kissé Futrinka utca stílusban. Egyik oldalon kék, másik oldalon piros a szeme, s látni vélem csinos kis szoknyácskáját és kétoldalt lebegő copfjait is.

Papp Zoltén az egyik legtitokzatosabb és legeredetibb művész ebből az időszakból, amely művére is igaz
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

A korszak látásmódjára jellemzően, a vizuális élmény mellett praktikusságot keresve, felső részén gyertyatartó lap található. Mivel fémművészeti szempontból az 1960-as évek mindenképpen az egyik vesszőparipám, így az sem volt kérdés, hogy felismerem-e az alkotót.

Papp Zoltán. Az egyik legtitokzatosabb és legeredetibb művész ebből az időszakból. Életéről igen keveset tudunk. 1941-ben Bánhidán született, majd 1964-ben kapott diplomát az Iparművészeti Főiskolán. A hatvanas és hetvenes években folyamatosan részt vett kiállításokon és nagyobb volumenű munkái között a Duna InterContinentalba készült fali plasztikái és a József Attila utcai árkádok díszlánca volt a legismertebb.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Hogy nézne ki a világ, ha gyerekek terveznék?

60 londoni kisiskolás kipróbálhatta, milyen építésznek lenni: a LEGO Rebuild the World kampányának keretei között mindannyian kipróbálhatták, milyen, ha szabadon szárnyalhat a fantáziájuk. Mutatjuk, hogyan nézne ki a világ, ha gyerekek terveznék...

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.