Elektromos áram, vagy gáz. Melyikkel érdemesebb fűteni?

Sok régi bérházi lakásban vannak még mindig konvektorok és átalakított hérás cserépkályhák.

null

Megoszlanak a vélemények arról, hogy elektromos áram, vagy gáz segítségével érdemes-e meleget varázsolni otthonunkba. A Lakáskultúra online felületén Bacsó Bori lakberendező ad ezzel kapcsolatban tanácsokat.

Áram vagy gáz?

Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy egy hagyományos fűtésrendszer korszerűsítése vagy kiépítése véséssel, csövezéssel, a falak helyreállításával, az engedélyeztetéssel, kéménybéleléssel együtt több millió forintba kerül. A beruházás sok esetben nem térül meg, így megfontolandó, hogy inkább az árammal üzemelő elektromos fűtési rendszer kialakítását válasszuk.

A kiépítés egyértelműen olcsóbb, mindössze az elektromos hálózatot kell bővíteni a szolgáltatón keresztül.

A hőszabályozós radiátor is sok lakásban meleget tud még adni
Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

Sok régi bérházi lakásban vannak még mindig konvektorok és átalakított hérás cserépkályhák. A jó állapotban lévő készülék akár évekig működhet még, ám érdemes elektromos fűtéssel kiegészíteni: szóba jöhet a padlófűtés, infrapanel, hőtárolós kályha, elektromos radiátor vagy a klíma.

A villanyhálózat bővítése az elektromos fűtési rendszerhez

Ha az elektromos fűtést nem csak kiegészítésnek szánjuk, akkor biztosan bővíteni kell a villanyhálózatot. Ennek költsége 40-50 ezer és 200-300 ezer Ft között mozog, attól függően, hogy milyen teljesítményű készülékek kerülnek a lakásba.

Előfordul néha, hogy valamiért nem lehet bővíteni a hálózatot, ezért vásárlás előtt mindenképpen érdemes egyeztetni a szolgáltatóval. Ezenkívül egyéb engedély, tervrajz, kémény nem szükséges hozzá.

Az elektromos áram vs. gázfűtés témakörben megjelent tanácsadó cikk eredeti változata IDE kattintva érhető el.

Legyen kisebb a fűtésszámla! Ezért fontos a nyílászárók szigetelése

Tudta, hogy megfelelő szigeteléssel akár 30%-kal kisebb lehet a fűtési költség? Ráadásul ha kevesebb tüzelőanyagot használunk fel, csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátást, amely a globális klímaváltozás egyik fő oka.

Alternatív fűtési megoldások: melyek a cirkó előnyei?

Az építkezés, felújítás során az egyik legkényesebb kérdés, hogy milyen fűtés legyen a lakásban. Sokan ragaszkodnak a hagyományos gázkazános, melegvíz-keringetésű rendszerhez, pedig ma már számos korszerű technológia közül választhatunk. Ezek egyike a cirkófűtés is – írta korábban a Lakáskultúra.hu.

Hogyan válasszuk ki Az ideális fűtési megoldást?

Az optimális fűtési módszerhez mindenekelőtt vizsgáltassuk meg egy szakemberrel az ingatlan külső homlokzati és tetőszigetelésének minőségét, valamint a nyílászárók állapotát. Teljesen más fűtőkapacitás szükséges ugyanis egy társasházi garzonlakáshoz, mint egy önálló családi házhoz. A dizájn tekintetében vonzó, hogy sok cég látványos, új formákkal jelentkezik – ám a teendőkön és a költségeken ez nem változtat. A beszerelés, működtetés és karbantartás megkönnyítése érdekében egyre többen érdeklődnek az alternatív módszerek iránt.

A cirkórendszer előnyei és hátrányai

A jól ismert cirkórendszerhez a radiátorokon kívül tartozhat padló-, mennyezet- és falfűtés is. A padlófűtés különösen a nagy belmagasságú terekben hatékony. A betonban elhelyezett csövekben 35-40 fokos előremenő fűtővíz áramlik, így nem éget és nem keringeti a port. Ugyanezen az alapelven működik a másik két eljárás, csak a kazánból áramló meleg víz a falakban és a mennyezetben futó csőkígyón halad végig. Ez esetben sem forró a víz, tehát nem fog szállni a por. Ráadásul a meleg évszakban használhatjuk hűtésre is.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.