Fa, laminált, bőr vagy rattan? Bútoraink helyes ápolása

A különféle anyagból készült bútorok más és más felületkezelést és karbantartást igényelnek.

null

A bútoraink helyes ápolásával tovább megőrizhetjük eredeti állapotukat és szépségüket, ám fontos, hogy az anyaguknak megfelelő felületkezelést és karbantartást biztosítsunk számukra. Boncz Péter, a Praktiker szakértője megosztja a legfontosabb tanácsait a tudnivalókkal kapcsolatban – írja a lakáskultúra.hu.

Fa és furnér

A fából készült bútoraink egy egész életre megmaradhatnak eredeti, hibátlan állapotukban, ha vigyázunk rájuk. Mivel a nedvességet nem szeretik, részesítsük előnyben a száraz takarítást, a portörléshez sima rongyot vagy mikroszálas törlőkendőt használjunk – utóbbi minimálisan polírozza is a bútort!

A száraz portalanítás után a fának a természetes nedvességét folyamatosan konzerválni kell politúrral, vaxszal, vagy akár magas viasztartalmú ápolószerekkel, mert különben szálkássá válhat és repedések jelenhetnek meg rajta.

Laminált lap

A modern háztartásokban talán a laminált lapokból készült bútorokból találunk a legtöbbet, nem véletlen. Ezek eleve úgy lettek megalkotva, hogy ne kelljen túl sokat foglalkozni velük, azonban fontos, hogy semmilyen körülmények között nem bírják a nedvességet, ahogyan a párát sem.

A problémák nem a felületen, hanem az élzárásnál jelentkezhetnek. A hagyományos élfóliázott bútor könnyedén elválik, ha nedvesség éri. Ezt a főleg konyhai és fürdőszobabútorok esetében alkalmazott ABS-élzárással lehet megakadályozni.

Konyhapult, munkalap

Bármilyen munkalapról is legyen szó, tömörfáról vagy gránitról, az tulajdonképpen aranyszabály, hogy a szennyeződéseket ne hagyjuk a felületre rászáradni, amint lehet, takarítsuk le! Összességében a túlságosan erős súrolószereket is célszerű kerülni, ha pedig fából készült a munkalap, akkor van néhány specifikus lépés, amit célszerű megtenni:

  • A tömörfa munkalapot típusához való olajjal érdemes kezelni, első lépésként nedves ronggyal kell megtisztítani. Ha megszáradt a felület, akkor szivaccsal fel is lehet vinni az első réteg olajat, rajtahagyni a munkalapon 20-30 percig, a maradékot pedig letörölni – az ideális eredmény érdekében kétszer szükséges megismételni!
  • A konyhai pultok mellett más felhasználási területek esetében is (párkányok, könyöklő, padló, fal) népszerű a márvány. A felület takarítása azonban speciális tisztítást igényel, hogy ne maradjon nyoma a különböző – például a vörös bor, paradicsomszósz, virágszirom, vagy lehullott növény levelek által okozott – foltoknak. A tapasztalat szerint a márvány esetében a szódabikarbóna és a víz elegyeként kapott pépes krém kiválóan alkalmas tisztító szer.
  • Bútorszövet

    Amilyen hálás anyag a bútorszövet, annyira problémássá válhat, ha összekoszolódik. Épp ezért az első számú ápolási tippünk a megelőzés! Célszerű a bútorszövetet hetente kiporszívózni (minél kisebb szívóerejű beállítás mellett), valamint egy puha kefével szálirányban átkefélni, időnként pedig egy enyhén nedves ronggyal is áttörölhetjük! Ha mégis sikerül leenni vagy leinni a szövetet, akkor forduljunk kárpittisztítással foglalkozó szakemberhez.

    Bőr és műbőr

    A bőr és műbőr bútorokra egyaránt igaz, hogy óvni kell őket a közvetlen napfénytől, hiszen nedvességtartalmuk elvesztésekor kezdenek berepedezni – ezt a folyamatot kell megelőzni. A rendszeres ápolás lehet portalanítás puha ronggyal, esetleg enyhén nedves kendővel, egy dolgot tartsunk észben: semmiképp se dörzsöljük! Bizonyos időközönként – amikor már kicsit szennyezettebb a felület – szappanos vízbe mártott ronggyal is áttörölhetjük. Mivel a bőr és a műbőr kifejezetten érzékeny felület, célszerű 3-4 havonta bőrápoló szerrel áttörölni.

    Rattan

    Mivel ezek a bútoraink sokszor a szabadban vannak, kiemelt figyelmet kell fordítani az állagmegóvásra. Az általános tisztítást puha kefével, illetve szappanos vízbe mártott ronggyal tudjuk megtenni, de figyeljünk arra, hogy a mosószeres vizet ne hagyjuk beivódni – töröljük át egy másik nedves ronggyal is! A nedvesség ugyanakkor szintén nem tesz jót neki, ezért vagy rögtön tegyük ki a napra, vagy használjunk száraz rongyot, végezetül pedig egy kis bútorápoló olaj itt is kelleni fog!

    A teljes cikket elolvashatja a Lakáskultúra oldalán!

    Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy az adventi fényeket nem csak a koszorú adhatja, ünnepi hangulatot teremthet egy asztali dísz is. Dekorációs ötleteket mutattunk azoknak, akik már alig tudják kivárni az ünnepeket.

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.