A bútorgyártás atyja: Michael Thonet

A hagyományos faragásnál kevésbé munkaigényes fahajlítási technikákkal kezdett kísérletezni.

null

A modern formatervezés előfutára, Michael Thonet a Rajna menti Boppardban született 1796-ban, egy szegény tímár fiaként. 1819-ben nyitotta meg saját asztalosműhelyét, és egy évvel később megnősült. Tizenhárom gyermekük született, akik közül öt fiú élte meg a felnőttkort – írja a lakáskultúra.hu.

A kép illusztráció. Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor

Az 1830-as években a hagyományos faragásnál kevésbé munkaigényes fahajlítási technikákkal kezdett kísérletezni. Kitartó munkával kifejlesztett egy működő módszert: vékonyra vágott furnérlemezeket enyvbe áztatott és felmelegített, amitől formálhatóvá váltak, majd sablonba tette őket, és az enyv megszilárdulása után egy erős, de rugalmas rétegelt faanyagot kapott.

Egyedi megrendelés helyett raktárra gyártott sztenderdizált bútorokat, amelyeket kiállításokon és szakmai vásárokon népszerűsített.

A Gebrüder Thonet cég megalapítása

1841-ben a koblenzi vásáron felfigyelt rá Metternich osztrák kancellár, aki a családi legendárium szerint azt mondta neki, hogy Boppardban örökre szegény marad, menjen inkább Bécsbe. Így – miután a harminc embert foglalkoztató üzeme csődbe ment –, Thonet egész családjával Bécsbe költözött. Külföldiként nehéz volt iparengedélyt kapni, ezért először Clemens Listnél dolgozott, aztán 1849-ben sikerült saját műhelyt nyitnia, 1853-ban pedig fiaival megalapította a Gebrüder Thonet céget.

„A kávéházi szék”

Thonet az értékesítésben is újító volt, az elérhető termékeket katalógusból árulta. A nagy sikerű 4-es számú modellt a bécsi Daum kávéház tette ismertté, ehhez kötődik az első jelentős megrendelés is: 1851-ben 400 darabot szállítottak belőle a pesti Angol Királynő Szállónak. A nagy áttörést azonban az 1859-ben piacra dobott 14-es számú szék hozta meg, amely forradalmasította a kávéházak addig megszokott súlyosabb berendezését, rövid idő alatt ez lett „a kávéházi szék”.

A szék formája tökéletesen igazodik a funkcióhoz, ugyanakkor az előállítási technológiát tükrözi, amitől a tárgy egyszerre autentikus, átlátható és kortalan. Ez az egyik legsikeresebb ipari dizájntermék, nem véletlenül nevezik a székek székének. Még napjainkban is gyártják, 214-es szék néven.

Michael Thonet 1871-es halála után a már korábban is aktív szerepet vállaló öt fiú vitte tovább a céget, amely a századfordulóra a világ legjelentősebb bútorgyárává fejlődött.

A modern formatervezés előfutárának bútorairól képeket is talál az eredeti cikkben, a Lakáskultúra oldalán.

Korábbi cikkünkben tippeket mutattunk, melyektől még hívogatóbb lesz a hálószoba. Ugyanis ahhoz, hogy a hálószoba valóban a feltöltődés terepe legyen, harmonikus környezetet kell teremtenünk benne.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.