Ha új burkolaton gondolkodunk, bizonyos szempontokat érdemes átgondolni a felújítás, építkezés előtt.
Felületkezelés
Manapság leginkább egykomponensű, nagy kopásállóságú, vizes bázisú lakkot használnak a parkettákhoz, amely lehet matt, selyem- vagy magasfényű. A fa felülete olykor olajozott, viaszolt vagy akrilgyantával kezelt. Egy parkettafelújítás esetén a megcsiszolt régi fa kaphat egy lazúrréteget is, nagyon szép például a manapság közkedvelt szürkésfehér vagy szürke színben, amin átsejlik a fa természetes erezete.
Tisztítás
A faparkettákat és a linóleumot oldószermentes tisztítószerekkel célszerű takarítani. Olajozott felületű parkettákhoz elsősorban viaszos ápolószert érdemes használni. A laminált padlót elég porszívózni és enyhén nedves ronggyal áttörölni. A parafa lúg- és saválló, szinte mindent kibír. PVC-hez és vinilburkolatokhoz keressünk poliuretán felületekhez kifejlesztett tisztítószert, ha ilyen nincs, vegyünk semleges kémhatású vagy enyhén lúgos terméket.
Dilatáció
A parketták lerakásánál ügyelni kell a dilatációra – a kifejezés a térfogat hőmérséklet-változás vagy egyéb okok által kiváltott viszonylagos megváltozását jelenti. Egy 100 m2-es helyiségben már mindenképpen szükséges egy csík, amit parafával töltenek ki. Laminált vagy szalagparketta esetében pedig körben, a fal mentén hagynak egy 10-15 mm-es dilatációs rést, ám ez nem lesz zavaró, hiszen a szegélyléc eltakarja. Dilatációs hézag kerülhet a különböző anyagú padlóburkolatok találkozásához is, amelyet pedig a burkolatváltók fognak eltüntetni.
Szegélylécek
Az egyes parkettafajtákhoz valamennyi gyártó ajánl saját szegélyt, ám van egy lábazat, amely a legtöbb melegburkolatot feldobja: szinte minden fajtához kiválóan illik a magas, fehérre festett MDF-lábazat. Profilozott, kerekített és szögletesen lezárt variációi egyaránt elegánssá varázsolják a teret.