Egy tárgy, egy történet: dizájnikon a ’70-es évekből

Ez az állólámpa magyar szinten mindenképpen ikonikus darab.

null

Akárcsak a képzőművészetben, úgy az iparművészeti formatervezés történetében is vannak olyan megállók és alkotások, amelyek kivételes hatást gyakorolnak és akár visszafordíthatatlan változást idéznek elő a művészetben. Van kisebb és nagyobb hatású, helyi jelentőségű fordulópont, akad, amit rögtön észlelünk, és előfordul olyan is, ami csak jóval később válik kikerülhetetlenné.

Egy ikonikus állólámpa
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Ez az állólámpa magyar szinten mindenképpen ikonikus darab. Borz-Kovács Sándor ’60-as években tett kísérletei az extra színvonalú használati tárgyak bevezetésére hatástalanul végződtek, így a ’70-es években Borsfay Tamás tett egy próbát a közhasznú luxus meghonosítására, és létrehozta páratlan szépségű lamellás lámpacsaládját.

Az egykori NSZK területén, Prunn városában született 1946-ban
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Az egykori NSZK területén, Prunn városában született 1946-ban Borsfay, aki 1971-ben szerzett diplomát az Iparművészeti Főiskola belsőépítész szakán. Rengeteg középületet, szállodát, éttermet, áruházat tervezett, mindvégig a csillogó kényelem szellemében.

A nemzetközi szinten is színvonalas munka
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Ez a lámpa tisztán árulkodik felfogásáról. Minden része precíz pontossággal illik a többihez. Az elképesztő forma, a minőségi alapanyagok és a színvonalas szerelés egysége még a nemzetközi palettán is rendkívüli nívót és kvalitást hozott létre.

A lámpa fénykibcsoátása kiváló
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Az eddig kezembe került darabok – ki nem mondott koruk ellenére – kivétel nélkül mind szép állapotban voltak, és ez a minőségnek köszönhető. Felkapcsolva az elképedés keveredik a csodálattal, ahogy oldalról a lamellákon átszűrődő fény tiszta olvasófénnyé válik, amikor mellé ülünk.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Egy tárgy, egy történet: karóra a falon

Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal egy kilencvenes évekből származó Swatch órával – írja a lakaskultura.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.