A napkollektor a nap által a földre sugárzott hőt hasznosítja, és leginkább meleg víz készítésére alkalmas. Felületét egy hőelnyelő szolárüveg alkotja, mögötte a csövekben fagyálló folyadék kering, amely a szolárabszorber segítségével melegíti fel a tároló vizét – írja a lakáskultúra.hu cikke.
Vákuum- és síkcsöves kivitelben kapható, 45 fokos dőlésszögű, déli tájolású tetőre érdemes szerelni a paneleket. A nyári hónapokban teljes egészében gondoskodnak a szükséges meleg víz előállításáról, télen a 10-20%-át biztosítják. Egy négytagú család melegvíz-igényét 30 db csöves napkollektor fedezi. A bekerülési költség hozzávetőleg megegyezik egy jó minőségű gázkazánéval.
Nemcsak a napkollektor gyártója által ajánlott tartály használható a rendszerhez, hanem bármilyen nyomásálló, hőszigetelt tartály, például a gázkazán indirekt fűtésű víztárolója. Fűtésre drága megoldás, inkább csak rásegíthet a meglévő rendszerre.
A napelem is a nap sugarainak energiáját hasznosítja, és így termel elektromos áramot.
A rendszer az ún. fotovillamos elven működik: a napenergiát arra használja fel, hogy félvezetőkkel feszültségimpulzust állítson elő, ezt alakítja át árammá egy generátor segítségével. Az áramot egy akkumulátor tárolja, illetve bekerülhet a hálózatba is.
Az eredeti cikket elolvashatja, és képeket is talál a Lakáskultúra oldalán.
Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy mivel a legtöbb otthonban nincs lehetőség egy külön étkező kialakítására, oda kell figyelni arra, hogy milyen étkezőasztal kerül a szobába: Étkezőasztal-variációk: milyet és mekkorát válasszunk?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.