Talpalatnyi puhaság: egy kis szőnyegtörténelem

Hogyan kerültek a nyugati világba a keleti szőnyegek?

null

Jelentősen hozzájárulhatnak a barátságos hangulat megteremtéséhez, a szín- és formavilág kialakításához, ám abba már kevésbé gondolunk bele, hogyan kerültek otthonainkba a szőnyegek. Érdekességek következnek – írja a lakaskultura.hu.

A keleti szőnyegek mintázatai több száz éves történelemre nyúlnak vissza
Fotó: FLICKR

3000 éves történelem

Az első szőnyegeket a közép-ázsiai nomád népek készítették saját használatra, kb. 3000 évvel ezelőtt. A legrégebbi fennmaradt emlék az i. e. 5. századból származik. A szibériai lelőhelyéről paziriki szőnyegként emlegetett, kézi csomózású darab ma a szentpétervári Ermitázs múzeum gyűjteményét gazdagítja.

Szőnyeg bazár
Fotó: PEXELS

A bokhara

A legnagyobb szőnyegvásár egykor a mai Üzbegisztán területén található Buhara (Bukhara) városában volt, innen származik a törzsi szimbólumokkal, motívumokkal díszített bokhara neve.

Színek és motívumok

A vándorló életmódot folytató emberek főleg juhokat tenyésztettek, így magától értetődő módon gyapjúfonállal dolgoztak. Hullámos szélű, keskeny szőnyegeket készítettek, és az egyszerű geometrikus mintákat, a vörös, kék, sárga, drapp, barna, fekete, illetve nyersfehér színeket részesítették előnyben.

A keleti szőnyegek a polgári miliőtől az orientalisztikus stílusig alkalmazható berendezési elemek
Fotó: PEXELS

A kereskedelem fellendülése vezetett a nagyobb szőnyegműhelyek kialakulásához, ezekben már nagyobb méretű, félnomád darabokat is készítettek, és az eredeti törzsi minták mellett mind gyakrabban dolgoztak európai motívumokkal.

A gazdagság szimbólumai

A 16. században az értékes, finom csomózású keleti szőnyegek keresett luxuscikk lett világszerte, a gazdagság egyik jelképeként tartották számon.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Monokróm harmónia egy gyönyörű családi otthonban

Átgondolt funkcionalizmus, időtlen elegancia és visszafogott színvilág jellemzi ezt a gyönyörű lakást, amelyet a belsőépítész tulajdonos alakított ki, családja igényei szerint – írja a lakaskultura.hu.

Az új építésű lakások nagy előnye, hogy a munkálatok megkezdése előtt a leendő tulajdonosok kérhetik a tervek módosítását, így az ingatlan tökéletesen megfelel majd elvárásaiknak, és maradéktalanul kielégíti az igényeiket. Persze ilyenkor már csak finomításokra van lehetőség, tehát fontos, hogy az eredeti alaprajz bizonyos mértékig megegyezzen az elképzelésekkel.

– Mi kezdettől fogva nagyvonalú közösségi térben gondolkodtunk, amelytől jól elkülönül a privát zóna. Éppen azért esett a választásunk erre a lakásra, mert az alaprajza lehetővé tette, hogy egy kisebb áttervezéssel álmaink gyönyörű otthonává alakítsuk – meséli vendéglátónk, a belsőépítész Szépfy-Borbás Réka, aki most saját családjának teremtett új otthont.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.