Kasza Gábor fotóssal és betontárgyakat tervező dizájnerrel, a Sekhina márka alapítójával beszélgetett Csendes Eszter a lakaskultura.hu főszerkesztő-helyettese.
Kasza Gábor fotóssal és betontárgyakat tervező dizájnerrel, a Sekhina márka alapítójával beszélgetett Csendes Eszter a lakaskultura.hu főszerkesztő-helyettese.
– Honnan jött a név?
– A héber shekhinah (sekina) szóból származik, és körülbelül úgy lehetne lefordítani: benne lakni. Az arab világban használatos sakhina (sakina) kifejezés jelentése: harmónia, otthonosság, békesség. Szóval az elnevezés az otthonosságra és a belsőépítészeti tematikára utal.
–Hogyan fordult az érdeklődésed a betontárgyak felé?
– Előzőleg fotográfusként dolgoztam, és a művészi felvételeimen gyakran megjelentek nyers látszóbeton felületek, vagyis a betonépületek esztétikája fontos szerepet játszott a munkámban. A betonos sorozat photobookjához betonborítót képzeltem el, de senki nem vállalta, hogy megcsinálja, ezért saját magam láttam neki. A folyamat alatt sok mindent megtanultam a betonról, szinte a hobbimmá vált, egyéb tárgyakat is készítettem belőle. Aztán jött a kapcsoló és konnektor ötlete. Mivel egy olyan munkára akartam váltani, ami kevesebb számítógép-használattal jár, és fizikaibb jellegű, vállalkozás szinten is belekezdtem a „betonozásba”.
– Miért szeretsz betonnal dolgozni?
– Az tetszik benne, hogy egyszerre érzékeny és finom, súlyos és kemény anyag, folyékony állapotában nagyon jól formázható. Az eredmény pedig – hála az előre nem kiszámítható foltoknak és buborékoknak – mindig valami egyedi. Az alkotás folyamata számomra egyfajta játék: keresem, hogyan lehet betonból funkcionálisan és esztétikailag is működő tárgyakat létrehozni. Így született meg a kapcsoló ötlete, mivel a falra inkább valamilyen szilikát illik (régen nem véletlenül porcelánból gyártották). Fenntarthatósági szempontból szintén fontos, hogy minél több helyen kiváltsuk a műanyagokat.
– Milyen tárgyakat készítesz?
– Alapvetően a betonkonnektorokat és -kapcsolókat fejlesztem, emellett főleg asztallapokat csinálok. Változatlanul készítek lakberendezési kiegészítőket a virágtartótól a gyertyatartóig, sőt fülbevalót is öntöttem már betonból. Mostanában lámpabúrákat is tervezek, ehhez egy speciális könnyűbetont alkalmazok.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Padlóburkolatok: járólap vagy betonpadló legyen?
Nem tud választani a járólap és betonpadló között? A Lakáskultúra összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.