Egzotikus, buja zöld növények között szemlélni a téli álmát alvó tájat – többek között ez az egyik legjobb dolog a télikertben. Ki ne vágyna erre télvíz idején?
Egzotikus, buja zöld növények között szemlélni a téli álmát alvó tájat – többek között ez az egyik legjobb dolog a télikertben. Ki ne vágyna erre télvíz idején?
A Griff Pagony télikertjébe költöztek be most sokunk kedvencei, a mediterrán növények, amelyek utazásainkra emlékeztetnek ilyenkor is. Ezek a zöldek télen sokkal jobban érzik magukat a 10-15 fok körüli világos helyiségben, mint a meleg lakásban. Ha tehetjük, tartsuk ilyen helyen őket, de egy kevésbé fűtött és kellően napos szoba vagy ablakos lépcsőház is jobb klímát biztosít számukra, mint a 20-25 fok körüli lakások.
Ezt a hőmérsékletet igénylik télen az itthon is közkedvelt növények, mint a citrusfélék, a leanderek, a szerelemvirág (Agapanthus), a datolyapálmák, a murvafürt (Bougainvillea), a golgotavirág (Passiflora), az eukaliptusz, a nemes babér (Laurus nobilis), a fukszia, a muskátli, a sétányrózsa (Lantana) és az olajfa.
A beltéri növények viszont épp a szoba melegét preferálják. Azon túl, hogy ezek a zöldek egészségesebbé varázsolják az otthonunkat, megnyugtató a látványuk és még lakásdekorációnak is tökéletesek.
A növények minden lakásba életet „lehelnek”, ezért, ha Bánhalmi Attila enteriőrt tervez, mindig becsempész belőlük legalább egy cseréppel.
A Strelitziák mindig nagy kedvencei voltak, mert az impozáns banánszerű leveleik nagyon mutatósak, a virágjuk pazar, ezért is kedvelt a papagájvirág vágott virágként is. Az alacsonyabb Strelitzia reginae fajtát a télikertben tartja, de nyáron kiviszi a kertbe. A magasabb Strelitzia nicolai-t, viszont állandóan a nappali ablakában hagyja.
Ha csak egy talpalatnyi szabad helyünk van a konyhaablakban, vagy a fürdőszobában, akkor is érdemes növényekkel dekorálni.
A klasszikus afrikai ibolya, köznyelven fokföldi ibolya (Saintpaulia ionantha) nagyon hálás növény, mert sokszor virágzik és kezdő növénytartók is boldogulnak vele. Nem igényel sok törődést, csak a cserépalátétbe kér hetente egy kis vizet. Ha nagyon vágyjuk már a tavaszt, kényeztessük magunkat orchideákkal! Ezek akár másfél-két hónapig is megtartják a virágaikat, így mire elvirágzik, már meg is érkezik a március.
A cserepes növények mellett vágott virágokkal is csempészhetünk egy kis zöldet a lakásba.
Bánhalmi Attilának a pisztácia- és az eukaliptuszágak a kedvencei, de jó néhány virág is sokáig díszít, mint a papagájvirág vagy a próteafélék.
Ha a növényekről, mint enteriőr dekorációkról beszélünk, akkor ne feledkezzünk meg a florális mintájú szövetekről, tapétákról vagy fákat, leveleket ábrázoló képekről sem, általuk élő növények nélkül is természetközeli hangulatot varázsolhatunk. Egy szép zöld falszín is jó választás lehet.
Míg a jó időre várunk, Bánhalmi Attila enteriőregy olyan saját maracujás gin tonic koktélt ajánl az olvasóknak, amellyel a trópusokra képzelhetjük magunkat.
A télikertben átélhető élményeket szemléltető további képek, valamint az ital receptje elérhető a Lakáskultúra magazin online felületén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.