Autentikus felújítás: amikor a hagyományos és a modern találkozik

A mai igényeket kielégítő funkcionalitást illesztik össze a még nyomokban meglévő, egykor egységes, hagyományos települési arculattal.

null

Az utóbbi száz évben az épületekben zajló mindennapi élet hatalmas változáson esett át, és az átalakulás az épületállományon is végbement. A nemrég a Lakáskultúra oldalán is megjelent szigligeti nyaraló tervezőcsapata, a Mérmű Építész Stúdió a munkáikban arra tesz kísérletet, hogy a mai igényeket kielégítő funkcionalitást összeillesszék a még nyomokban meglévő, egykor egységes, hagyományos települési arculattal.

Hogyan rekonstruálják az eredeti állapotot?

A munka kezdetén egy nyomozós játék veszi kezdetét. A kirakós főbb képkockáit az épület maga rejti, másokat hosszabb-rövidebb kutatás hoz felszínre: az eredeti kialakításról és utólagos átalakításokról árulkodnak az alkalmazott anyagok, szerkezeti megoldások, de nem egy esetben megkönnyítette már a dolgunkat egy-egy – régi bútordarabból kihullott – fénykép.

A rekonstrukció sok esetben tényleges újraépítést takar, amit a fúziós konyhához lehetne leginkább hasonlítani: a régióra jellemző hagyományos anyaghasználat és motívumkincs keveredik a mai építéstechnológiai kívánalmakkal.

Miként használják a népi építészet megoldásait?

A helyszíni és a történeti kutatómunka eredményeinek ismeretében sem elégszünk meg a puszta formai másolással. Azt a tudatos és játékos gondolkodást szeretnénk elsajátítani, amelynek köszönhetően az adott épületek megszülettek, és új dolgokat hozunk létre a mai kihívásokra adott válaszként.

Igyekszünk lépést tartani a modern lehetőségekkel, és használunk speciális megoldásokat is, például a boltozatot téglából, a támfalakat pedig agyagba rakott kőből készítjük.

A hagyományos találkozása a modernnel
Fotó: Darabos György/lakaskultura.hu

Felkutathatók a régi mesterségek képviselői?

A legnagyobb probléma nem is a szakemberhiány, hanem hogy nincs kellő számú feladat, ahol a mesterek a tudásukat gazdaságosan kamatoztathatnák, gyarapíthatnák. Mi igyekszünk az igényt növelni, így egyre több szakember lát ismét fantáziát a hagyományos technikák, fogások elsajátításában.

Mi jelenti a legnagyobb nehézséget a munkában?

Valljuk, hogy nehézségek nincsenek, csak újabb és újabb feladatok, kérdések. Ha a külvilág nem, akkor mi magunk állítunk magunk elé kihívásokat. A megoldások és a válaszok keresése, a változtatás igénye mindig inspiráló számunkra.

Az eredeti cikket és még több fotót IDE KATTINTVA talál.

Egy régi parasztház új élete

Az évtizedekig külföldön élő magyar–német házaspár falusi nyaralót keresett. Végül egy vályogból épített parasztházat választottak, közel a Tiszához. A mindössze 60 négyzetméter alapterületű régi parasztház – középen a konyha, az utcafronti részen a tisztaszoba, hátul a hálószoba – egy 2600 négyzetméteres, kissé lejtős telken épült valamikor az 1900-as évek elején – meséli enteriőrtervező vendéglátónk, Ágnes, aki fotográfus férjével nemrég települt haza Németországból.

– A bájos házikó azonnal levett minket a lábunkról, így elhatároztuk, hogy eredeti karakterét megtartva újítjuk fel, ugyanakkor beépítjük a padlásteret, 40 négyzetméterrel növelve a lakóterületet. A munkálatokat építészre bíztuk, mivel akkoriban még Hamburgban éltünk. Ám amikor az új tetőszerkezet ránehezedett a vályogfalakra, a házikó összedőlt, de mi nem adtuk fel. Az eredeti alapján újraépítettük, ezúttal téglából, csak a funkciókat változtattuk meg. A konyha, ahol hajdan a bejárat is volt, megtartotta központi szerepét, az innen nyíló utcafronti tisztaszoba lett a nappali, az udvarra néző hálóban pedig egy kényelmes fürdőszobát rendeztünk be. Utolsó lépésként a kertben álló egykori nyári konyhából varázsoltunk hangulatos, árnyas lugast.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.