Az őrláng színe is árulkodhat a veszélyes konvektorról

A nem megfelelően karbantartott konvektor nemcsak kellemetlenségeket okoz, hanem akár életveszélyes is lehet.

null

Már az elején fontos hangsúlyozni, hogy a konvektor javítása, tisztítása és karbantartása kizárólag gázszerelő mester feladata. Ne bízzuk rá másra, illetve mi magunk se nyúljunk hozzá a készülékhez! Ezeknek a próbálkozásoknak a vége akár végzetes is lehet, különösen a nyílt égésterű gázkonvektorok esetében. Ha szerelőt hívunk, mindenképpen kérdezzünk rá és kérjük is felmutatásra arcképes gázszerelő igazolványát!

Karbantartás: mire figyeljünk?

Mielőtt beüzemeljük a konvektort, első lépésként ellenőrizzük, van-e a gázszivárgás. Ha megbizonyosodtunk arról, hogy nincs, akkor vizsgáljuk meg az őrlángot! Probléma esetén a legtöbbször egy égőfejcsere megoldás lehet, de sokszor teljesen ki is kell tisztítani az elhanyagolt készüléket. Egy alapos portalanítás csodákra képes, valamint a fúvókák tisztítása is javarészt orvosolja a működésképtelenséget. Felmerülhet alkatrészcsere szükségessége is. Általánosságban ezekkel orvosolhatók az általános meghibásodások okai.

Ha az őrláng színe nem kék, hanem vörös és sárga árnyalatokat vesz fel, szintén szakember segítségére lesz szükségünk
Fotó: FLICKR

Gázkészülék begyújtása lépésről lépésre

A konvektor üzembe helyezése nem bonyolult feladat. A régebbi FÉG készülékek esetében érdemes betartani a követező lépéseket:

  • Ellenőrizzük, hogy a fő gázcsap nyitva vagy zárva van!
  • Ha nincs, akkor nyissuk ki, hogy a gáz képes legyen áramolni a konvektorig. Ideális esetében a gázcsapnak párhuzamosan áll a vezetékkel.
  • Nyissuk meg a gázkonvektor gázcsapját, így már a készülékben is áramolni fog a gáz.
  • Ezután a láng jelzésű gombot kell többször megnyomni, szikráztatni. Sokszor nem lobban be, és nem jelenik meg az őrláng. Ennek sok oka lehet, mint például a szennyeződés, gyújtóporcelán törése, elektromos zárlat, égéstermék visszaáramlása, régi alkatrészek, a szenzor vagy mágnes meghibásodása, és így tovább.
  • Milyen a „jó” őrláng színe?

    Ideális esetben belobban a gáz, és megjelenik az őrláng. Ha ez a sokadik próbálkozásra sem sikerül, akkor jobb gázszerelőt hívni! Ha az őrláng színe nem kék, hanem vörös és sárga árnyalatokat vesz fel, szintén szakember segítségére lesz szükségünk. Bár ezt okozhatja lerakódott porszennyeződés vagy huzat, sokkal nagyobb bajt is jelezhet. Tilos babrálni vele, mert nemcsak a gázszivárgás miatt lehet veszélyes, de a robbanás kockázata is fennállhat!

    A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.