Így készítsünk egyszerűen gyertyát a közelgő ünnepekre

Tegyük a hallottak napját még meghittebbé és személyesebbé saját, általunk készített mécsesekkel!

null

November 1-én, azaz Mindenszentek napján az üdvözült lelkekre és november 2-án hallottak napján elhunyt szeretteinkre gyertyagyújtás formájában is megemlékezünk. Tegyük ezt a napot még meghittebbé és személyesebbé saját, általunk készített mécsesekkel – olvasható a biztatás a lakáskultúra.hu cikkében.

Az egyszerű, de különleges elfoglaltsággal színesebbnél színesebb és illatosabbnál illatosabb ötleteinket valósíthatjuk meg. A legpraktikusabb megoldás a viaszforgács használata, de a régebbi gyertyáinkat is felhasználhatjuk a célra. A különféle hobbi-boltokban kapható színező- és illatanyagokkal tudjuk még kellemesebb hangulatúvá tenni a készítendő viaszformáinkat. Azonban az illatok és a színezékek megváltoztathatják a gyertya felületét és éghetőségét is, így oda kell arra is figyelni, hogy mint s hogyan, mennyit teszünk ezekből hozzá.

Mécsesek és virágok egy temetőben mindenszentek napján.
MTI/Komka Péter

A gyertyaöntés menete

Mindenek előtt takarjuk le a munkaterületünk felületét alufóliával vagy más viaszlepergető alkalmatossággal.

Tegyük a forgácsokat vagy a megmaradt régi gyertyadarabokat, gyertyacsonkokat egy nejlontasakba és azzal együtt helyezzük bele egy tál vízbe. Érdemes ugyanolyan gyertyákat összeolvasztani, mert a különböző típusok keveréke más-más égést eredményez az eltérő olajtartalom és a különböző olvadáspont miatt.

Kanócok tekintetében a természetes pamutból készültek a legalkalmasabbak. Különböző méretű gyertyákhoz különböző kanócokat lehet beszerezni. Ezt a formában öntés során egyenesen és annak középre kell elhelyezni, melyet egy pálca segítségével valósíthatunk meg.

A viasz már 60 fokon is olvad, ezért nem ajánlatos azt közvetlenül a tűz fölött melegíteni, és nem muszáj felforralni a vizet se. Mikor a viaszolvadás megtörtént, öntsük formába azt.

Választhatunk szilikon formát vagy olyan műanyag poharat, öntőformát, ami jól bírja a hőt. Az öntőforma praktikusabb az annak alján a kanóc céljából kialakított lyuk miatt. Ha cserépbe, üres konzerves vagy sörös dobozba, befőttes üvegbe öntjük a viaszt, akkor érdemes talpas kanócot venni, hogy az megálljon a forma alján és így a későbbiekben nem lesz vele már gondunk. Azonban a lyukat a kanóc mellett, alulról egy kis darab gyurmával érdemes elzárni, hogy a viasz ne tudjon azon keresztül kifolyni.

Lehűléskor és a megmerevedés során a viasz térfogata csökken, a gyertya belsejében üregek keletkeznek , amiket muszáj megakadályozni, mert akadályozhatják a gyertyaégés folyamatát. Éppen ezért amikor már kocsonyásabb állagú a szilárduló gyertyánk, érdemes beleszúrnunk egy pár lyukat felülről. Ezáltal távozik a levegő és könnyebben szilárdul meg az alkotásunk.

A dermedt viasz  a szilikonformából könnyen kicsúszik, a műanyag vagy üveg formákból kicsit megkocogtatva pottyan ki az elkészült remekmű.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.