Építészet, funkció, atmoszféra: a tervezés e három terület feltérképezésével, elemzésével kezdődik. Érdemes szakember segítségét igénybe venni az adottságok és az igények összehangolásához.
Az építészeti tulajdonságok felmérése
A világítástechnikai szakember figyelembe veszi az épület tájolását, méretét, belmagasságát, mennyezeti és szerkezeti tulajdonságait, a falak színét, anyagát, stílusát (loft, rusztikus, indusztriális stb.), a padló színét, a nyílászárók pozícióját és nagyságát. Ideális esetben még a kezdeti fázisban bevonják a világítástervezőt a munkafolyamatokba, így számos kényszermegoldástól és kompromisszumtól megkímélheti úgy a megrendelőt, mint a kivitelezőt.
A különböző területeken otthonosan mozgó szakemberek szoros együttműködésének köszönhetően az esetlegesen utólag felmerülő korrekciók költségeit is megspórolhatjuk.
A helyiségek funkciójának tisztázása
Az adott tér feladatait a lakók határozzák meg, ehhez rendeli a szakember a fényforrásokat, hiszen az elsődleges cél a különböző tevékenységek elvégzéséhez szükséges optimális fény biztosítása. Az alul- és a túlvilágítás egyaránt helytelen, előbbi rontja a komfortérzetet, és káros a szem egészségére nézve, utóbbi pedig nem felel meg a takarékossági és környezetvédelmi elvárásoknak.
A hangulat és a stílus kialakítása
A kellemes és inspiráló környezet a közérzetünkre és a kreativitásunkra is pozitív hatást gyakorol. Egy otthonos térben fontos szerepet játszanak a lámpák, vagyis igen lényeges, hogy a világítótestek stílusa, formavilága illeszkedjen a lakók személyiségéhez. Ám a lámpák nem pusztán dekorációs elemek, hanem funkcionális világítóeszközök is. A két szempont összeegyeztetése a voltaképpeni tervezés. A megrendelő által vázolt elvárások, ötletek alapján a szakember javaslatokat tesz egy moodboardon a dizájnra, az anyagokra és a színekre vonatkozóan, majd ezt követően konkrét termékeket is ajánl.
Az eredeti cikket IDE kattintva olvashatják!