Így tudjuk ellenőrizni, hogy megbízható-e a kivitelező

Milyen olyan hivatalos források állnak rendelkezésünkre, amelyek segítségével ki tudjuk szűrni a kevésbé megbízható szakembereket, cégeket?

null

Melyek azok a tényezők, amelyek garantálhatják a professzionális munkavégzést? Jogász szakértőnk, Dr. Réder Erika hasznos tippjei következnek – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Fotó: PEXELS

Első lépés: az engedélyek

A felújítás, építkezés előtti teendők egyik meghatározó kérdése, hogy a lehető leggondosabban válasszuk ki azt a szakembert, akire ezeket a munkákat rábízzuk. Mielőtt azonban ebbe belevágnánk, vegyük sorra a következőket: derítsük ki, hogy a felújítási, átalakítási munka igényel-e bármilyen előzetes hozzájárulást? Be kell-e szerezni engedélyt akár a társasháztól, akár hatóságtól?

Például: 

Míg a lakás tisztasági festéséhez nem kell engedély, addig a társasházi lakásban új ablak létesítéséhez, vagy két lakás egybenyitásához a társasház hozzájárulását meg kell szerezni előzetesen és építéshatósági eljárást is kell majd lefolytatni.

A szükséges engedélyek beszerzése a megrendelő kötelezettsége. A kivitelező azonban köteles a megrendelő által átadott tervdokumentációt a szerződés megkötése előtt megvizsgálni és a megrendelőt a terv felismerhető hibáira, hiányosságaira figyelmeztetni. Ha a terv valamely hibája vagy hiányossága a kivitelezés folyamatában válik felismerhetővé, a kivitelező késedelem nélkül köteles erről a megrendelőt tájékoztatni.

Kérjünk be több ajánlatot!

Bármilyen munkát is akarunk elvégeztetni, előtte célszerű több kivitelezőtől is ajánlatot kérni.

A szakemberek és szakcégek az ajánlatukat anyagköltség és munkadíj megosztásban vagy átalánydíjban szokták megadni.

Bonyolultabb, több szakember összehangolt munkáját megkívánó építési, szerelési munkák esetén legjobb, ha megbízunk egy erre szakosodott vállalkozót, ún. generálkivitelezőt, aki a teljes felújítást megszervezi és le is bonyolítja helyettünk, megkímélve bennünket attól, hogy minden reggelünket a „szakikkal’” való hadakozással kezdjük. A generálkivitelező feladata lesz például megszervezni, hogy a lebontott fal, vagy kidobásra váró lecserélt nyílászáró elhelyezésére konténer álljon rendelkezésre, vagy elég ragasztó legyen a szoba tapétázásához. Általában a fővállalkozó cég maga is végez szakipari munkát a szervezésen kívül.

Ellenőrizzük a szakembereket!

Annak érdekében, hogy biztosak lehessünk abban, hogy nem a mesebeli „Mekk Elek”-re bízzuk az otthonunk felújítását, segítségünkre vannak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) honlapján elérhető nyilvántartások. 

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.