Vendégségben Bolla Vikinél: Gyereksarok a dolgozószobában

A vállalkozásom már anyukaként indítottam. Az anyai énem a munkám során is inspirál – vallja a divattervező.

null

A lakáskultúra.hu munkatársa ellátogatott Bolla Viki divattervező dolgozószobájába, aki a szobán belül lányainak is kialakított egy kis kuckót, ahol szabadon játszhatnak, fejlődhetnek – derül ki a cikkből.

Maria Montessori szerint minden gyermekben ott van a cselekvési vágy és a világmindenség megismerésének igénye, csak annak kibontakoztatását kell elősegíteni. A kicsik számára biztosítani kell a megfelelő környezetet, ahol szabadon tevékenykedhet és fejlődhet. Így gondolja Kálmán Melinda is, két fiúgyermek és a Varázspalló mamája, oktatási koordinátor és gyógypedagógus hallgató. Sok éve dolgozik azért, hogy ez a fontos üzenet minél több gyerekszobába eljuthasson. Ez a méltán híres koncepció ezúttal Bolla Viki divattervező műhelyébe kopogtatott be, ahol egy igazi csodavilágot hoztak létre a gyerkőcök számára. Kövesd Melinda tanácsait és teremts te is igazi kreatív kuckót gyermekednek!

Fotó: Pixabay

Bolla Viki két gyönyörű kislány édesanyja, emellett a viktoriabolla márka tulajdonosa. Az évek során bebizonyította, hogy az anyaság és a karrier építése igenis összeegyeztethető.

A vállalkozásom már anyukaként indítottam. Az anyai énem a munkám során is inspirál, ugyanis a lányaimnak szeretnék egy olyan női mintát mutatni, amiben az anyai lét nem azt jelenti, hogy lemondasz az álmaidról.

És hogyan lehet tökéletesen vegyíteni az anyaságot a munkával? Egy gyönyörű gyereksarokkal a dolgozószobában, tele készségfejlesztő játékkal, ahol a gyermekek bátran szabadjára engedhetik a fantáziájukat. De mi szükséges egy olyan gyerekszobához, ami a Montessori elven alapul?

Egyszerűség

Ha egy játék nem tud mindent, nem túlságosan egyértelmű, akkor a gyerekek szabadon belevetíthetik azt, amit látni szeretnének. Viki is így gondolkodik, a gyereksarokba is olyan tárgyakat, játékokat választott, ami ezt elősegíti.

Az egyik legfontosabb elem számomra sátor, ugyanis az irodám egy nagy térből áll és tudom, hogy a nagyobbik lányom már szeret elvonulva játszani. Ezen kívül olyan játékokat kerestem, amik akár a kisebbik lányomnak, akár a nagyobbiknak is érdekes lehet. Imádják az építős dolgokat vagy a varázspallót – ami felnőtt szemmel egy fadarabnak tűnik, ők mégis állandóan azon egyensúlyoznak.

"Open ended" játékok

Az "open ended" játékok és tárgyak azok, amik szinte végtelen variációt rejtenek magukban. Kreativitásra ösztönöznek, nem játszanak a gyermek helyett és a kicsik fantáziájára épülnek. Ezek lehetnek építőkockák, mozaik elemek, korongok, labdák, babák, dobozkák, üveggolyók vagy bármi a természetből. Segítenek megélni vagy újragondolni a megélt történéseket és feldolgozni az érzelmeket. Természetes alapanyagból készült tárgyak Az eldobható műanyag világában egyre fontosabb szempont, hogy gyermekeink valódi természetes alapanyagokkal találkozzanak a játék és az otthonlét alatt. A fa és textil játékok tapintása, illata is hat a gyerek érzékelésére, időtállóbbak, minőségibbek. Az sem árt, ha a játékok jól variálhatóak.

Mozgás

Kicsiknek és nagyoknak is lételeme a mozgás. Azáltal, hogy lehetővé tesszük a gyermekeknek a szabad mozgást, fejlődik az önbizalmuk, a problémamegoldó képességük és önállóbbak lesznek. A legjobb, hogy egy pici kreativitással és néhány jól megválasztott tárggyal az otthonotok is igazi játszótér lehet. A hintázás és a ringatózás két olyan játékforma, amelyek segítik a gyerekeket az érzékszervi tapasztalatok gyűjtésében és rendszerezésében. A hintázás ideális arra is, hogy megtanulják más szemszögből is nézni a dolgokat, stimulálja az egyensúly szerveket és fejleszti a mozgásérzékelést.

Ha érdekli, miért hasznos egy olvasósarok kialakítása, olvassa el a teljes cikket a Lakáskultúra oldalán!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.