Szeretné, ha a nyáron ragyogóan virágzó leandere jövőre is csodásan pompázna? Mutatjuk, mit is kell tenni – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
A leander az egyik legszebb mediterrán kerti és terasznövény. Szívós, de érdemes alaposan felkészíteni a télre.
Remélhetőleg a metszést augusztusban vagy szeptember elején már mindenki elvégezte. Ha elmaradt, akkor már ne essünk neki, inkább hagyjuk meg tavaszra ezt a műveletet! Az elszáradt virágmaradványokat viszont mindenképp távolítsuk el!
Milyen legyen a leander telelőhelye?
Kevés magyar otthonban van teleltetésre tökéletesen alkalmas helyiség. De nem kell emiatt aggódni, a teleltetés technikáját kell kitalálni! Minél rosszabbak a körülmények, annál inkább nyugalmi állapotba kell hoznunk a leandert. Mediterrán növényeknél ez nem könnyű, hisz normál körülmények közt egész évben aktívak. A víz és a tápanyag teljes megvonásával, a hőmérséklet minimalizálásával, végső esetben a levelek eltávolításával, vagy az elhullajtás kikényszerítésével viszont szinte kómába tudjuk kényszeríteni. Ilyen állapotban pedig sokkal könnyebben vészeli át a leander a telet. Persze egy fagyérzékeny növény esetén sosem csökkenhet a hőmérséklet 3 fok alá.
Mikor jött el a teleltetés ideje?
A leander mínusz öt fokig is kibírja a szabadban. Ezért a növény betelepítésével nyugodtan meg lehet várni a talajmenti fagyokat. Az sem baj, ha egy kicsit megcsípi a dér, sőt akár többször is érheti a fagyás. Ez segíti a kómába esést és a rajta tenyésző kártevőket – főleg a pajzstetűt – elpusztítja. Minél edzettebb a leander, annál jobban telel. Nem mellesleg minél tovább a szabad levegőn van, annál rövidebb időt kell kedvezőtlen körülmények közt a telelőben töltenie! Ráadásul a leander lételeme a szabad levegő – ezért sem érdemes kapkodni a bevitellel. Persze komoly fagyok esetén azonnal be kell rakni.
Ilyenkor már nem szabad metszeni!
Október után csak tényleg nagyon indokolt esetben szabad visszavágni az ágait. Ilyen, ha a lombozata túl nagy helyet foglalna, vagy ha a súlya miatt nem tudnánk a leandert a telelőbe bevinni.
Télen is figyeljük a növényt, ne hagyjuk magára!
Még a kómás növény is él, figyeljünk rá, hogy tavasszal minél könnyebben felébreszthessük! A leanderek kapjanak vizet, enyhe napokon nyugodtan nyissuk rájuk az ablakot vagy az ajtót. Jó, ha időnként friss levegő áramlik be, és ha teljesen sötétben telelnek, akkor némi fény is. Fontos tudni, hogy a téli zárt térben igencsak elszaporodhatnak a leander nedveit szívogató pajzstetvek. Figyeljük a növény gyenge, zöld ágrészeit, a levelek színét és fonákját: ha tömegesen jelennek meg az 1-2 mm-es barna púpok, amik barna pajzsként tapadnak a növényre, cselekednünk kell. Langyos, szappanos vízzel, dörzsi szivaccsal töröljük tisztára az érintett felületeket! Nem túl gusztusos, de hatásos módszer! Ha figyeljük és szakszerűen gondozzuk a leandert, akkor tél végére megerősödik és hamar virítani fog, miután kitesszük a kertbe, nyárra pedig ontani fogja a csodálatos virágait.