Ennyire lehet hatékony a fűtés klímaberendezéssel

A hideg idő beköszöntével újra fontos kérdés, hogy hogyan oldjuk meg hatékonyan otthonunk fűtését.

null

Egyre gyakoribb megoldásnak számít a fűtés klímával, melyre rengetegen esküsznek. Ez valóban jó döntés lehet, azonban kizárólag abban az esetben, ha az adott helyiség fűtésére megfelelő klímaberendezést választjuk. Most megmutatjuk azt, mit érdemes tudni a klímával történő fűtésről, mi a különbség a fűtésre és hűtésre is alkalmas, valamint a kifejezetten fűtésre optimalizált klíma közt, és azt is, hogyan választhatjuk ki a számunkra ideális, hatékony és egyben gazdaságos megoldást.

 

Mikor érdemes klímával fűtenünk?
 

A klíma fűtés működése rendkívül egyszerű dolog. A folyamat során az eszköz a hűtéshez hasonlóan a kinti levegőt használja fel. Ezt a kültéri egység segítségével és a hőszivattyúval alakítja kellemes, meleg levegővé. A beltéri egység ezt a levegőt használja fel az adott helyiség felfűtésére. Ilyen egyszerű az egész.

 

Ez a megoldás nem csak otthonunk, de akár nyaralónk, irodánk vagy raktárunk fűtése során is jól jöhet. Hogy kinek és milyen esetben lehet jó döntés, annak okai azonban változók lehetnek. Sok olyan ingatlan akad például, ahol nincs lehetőség a gáz bekötésére, esetleg nincs elegendő pénz egy teljes átalakításra, így az egyetlen lehetőséget a kisebb méretű, praktikus klíma beszerelése jelenti. De előfordulhat olyan helyzet is, amikor egy helyiséget ritkán használunk, éppen ezért nem gazdaságos azt konvektorral fűtenünk. Ilyen lehet például egy nyaraló, egy raktár, de esetleg egy ritkán használt vendégszoba is.

 

Klímával fűteni ezekben az esetekben kézenfekvő alternatívát jelent. A berendezések egyszerűen beszerelhetők és könnyen, akár Wi-Fi segítségével akár távolról is üzemeltethetők. Ráadásul a modern, fűtésre optimalizált klímák pedig már rendkívül energiatakarékosak is. A jól megválasztott klímaberendezéssel más megoldásokhoz képest akár 15% energiát is hatékonyan megspórolhatunk, ez pedig egyrészt pénztárcabarát, másrészt pedig a környezetünknek is jót tesz.


Hogyan válasszuk ki a fűtésre alkalmazott klímát?
 

Ha olyan klímaberendezést keresünk, mely alkalmas a fűtésre, manapság már rengeteg készülék közül választhatunk. Akadnak köztük olyanok, melyek mindkét funkció betöltésére alkalmasak lehetnek: tavasszal és nyáron hűthetünk, ősszel és télen pedig fűthetünk velük az adott helyiségben.

 

A hűtésre és fűtésre egyaránt alkalmas inverteres klímák azonban sokkal inkább alkalmasak kiegészítő fűtésként, gázkonvektor vagy egy másik, fűtésre alkalmas klíma mellett alkalmazva. Ezeket a készülékeket ugyanis a fűtésre optimalizált klímákkal szemben nem a folyamatos, nagy teljesítményű fűtésre tervezték. Leginkább az átmeneti, tavaszi-őszi időszakban használhatók hatékonyan és gazdaságosan.

 

Ha azonban kifejezetten fűtésre optimalizált klímát vásárlunk, sokkal nagyobb teljesítményt érhetünk el, kevesebb energiabefektetéssel, illetve a túlzottan korai meghibásodás lehetőségétől való félelem nélkül. Ezek a készülékük ugyanis kialakításuknak köszönhetően a folyamatos fűtésre is alkalmasak, használatukkal pedig akár az egész helyiséget hatékonyan fűthetjük fel és tarthatjuk melegen, akár egész nap. Ez a megoldás általában drágábban érhető el, ezért a felárért cserébe azonban jóval több funkciót és magasabb komfortot kaphatunk.

 

Hogyan lehet hatékony a klímával történő fűtés?
 

Sokan úgy gondolják, hogy a tökéletes klíma fűtés kevésbé hatékony, mintha gáz- vagy villanykonvektort használnánk. Ez azonban egyáltalán nem igaz, abban az esetben legalábbis biztosan nem, ha az igényeinknek és az adott helyiség paramétereinek megfelelő teljesítményű berendezést választunk.


A teljesítményt általában az ajtókkal és ablakokkal körül zárt helyiség alapján számoljuk. Egyszerűbben fogalmazva a számítás során nemcsak az fontos, hogy mekkora helyiségbe, de az is, hogy mekkora méretű ablakok és ajtók mellé szeretnénk beszerelni a fűtésre optimalizált klímaberendezést. Normál belmagasság esetén, amely nagyjából 2,7 métert jelent, 10 négyzetméterenként 1 kW teljesítmény szükséges ahhoz, ha hatékonyan szeretnénk klímával fűteni.

 

Hogy mekkora és milyen minőségű klímára lesz szükségünk, azt persze sok egyéb körülmény együttese határozza meg. A helyiség és a nyílászárók mérete mellett figyelembe kell vennünk a hőszigetelési megoldásokat és a terek kialakítását, nyitottságát is szem előtt kell tartanunk. Fontos továbbá, hogy az adott otthonban hányan laknak, vagy az adott irodát mennyi dolgozó használja egyszerre, de a helyiségben használt elektromos eszközök hőkibocsátása is befolyásolhatja döntésünket. Ez különösen fontos lehet például egy olyan szerverterem fűtése és hűtése esetén, melyben egyszerre sok számítógép is dolgozik.

 

Ennek értelmében tehát minden egyes otthonba, irodába vagy raktárba másfajta klímaberendezésre lesz szükség.

 

A döntéshez pedig minden esetben érdemes olyan szakember segítségét igénybe vennünk, aki a megfelelő épületgépészeti módszerekkel képes megállapítani azt, hogy igényeinkhez és az adott ingatlan tulajdonságaihoz mérten melyik fűtésre optimalizált klíma lenne a legjobb megoldás.

 

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Borítókép: Illusztráció. (Forrás: Flickr)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.