Egyes télen virágzó szobanövények fokozzák az ünnepi hangulatot, és akár a karácsonyi teríték kreatív egyedi díszítéséhez is felhasználhatók – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
Mikulásvirág
Lakásban nehéz elérni, hogy a jelentéktelen virágokat körülvevő fellevelek zöldről pirosra, pinkre vagy krémszínűre változzanak, ezért inkább évente vegyünk új növényt.
Becsomagolva vigyük haza, tegyük világos, huzatmentes, hűvös helyre, és mérsékelten öntözzük. A kaspó alján ne legyen pangó víz! Fűtött szobában gyakrabban locsoljuk, de két öntözés között hagyjuk a földjét kissé megszáradni. Hetente kaphat tápoldatot.
Szobai azálea
Keresztezéssel előállított fajtái a fehértől a pirosig sokféle egyszínű és cirmos változatban ontják egyszerű vagy telt virágaikat, amelyek a levélzetet eltakaró bogernyőt alkotnak. Magashegyi származásából eredően fény-, pára- és vízigényes.
Állandóan nedvesen tartott savanyú talajban (rododendronföldben) kell nevelni. Világos és hűvös helyen legyen, pl. a párkányon vagy ablakközben. Erős fagy esetén a belső ablakot résnyire nyissuk ki. Érzékeny a klóros és a pangó vízre. Öntözéséhez és leveleinek permetezéséhez eső- vagy lehűtött forralt vizet használjunk. Túlfűtött lakásban és a huzattól is ledobhatja a leveleit. Elszáradt virágait csipkedjük le.
Fekete hunyor
A boglárkafélékkel rokon évelő elnevezése a gyöktörzs sötét színére utal. Karácsonyi rózsának is nevezik, mert az ünnep táján hozza általában fehér, ritkán rózsaszínes virágait, amelyek csokorban is mutatósak.
A kissé meszes kerti föld és komposzt keverékével töltött, kellően nagy edényben nevelt hunyort hűvös helyen tartsuk, és ne engedjük kiszáradni a földjét. Elvirágzás után kiköltöztethetjük a teraszra vagy kiültethetjük a kert nyáron is árnyékolt részére. Tőosztással könnyen szaporítható. Érdemes olyan helyre telepíteni, amelyre rálátunk az ablakból. A lakásban maradó növényt tegyük az ablakpárkányra, de védjük a közvetlen napfénytől.
Tipp: a megfelelő helyre kiültetett fekete hunyor harminc évig is elélhet.