A rekordok aukcióját rendezték meg december elején a MOM Kulturális Központban. A kétnapos árverésen a kalapács alá került híres Csontváry-levelek, az aukciósház történetének legnagyobb briliánsgyűrűje és egy 16,8 millió forintért elkelt karóra is felváltotta a korábban kategóriájukban elkelt rekordereket – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
A szokásosnál is nagyobb online érdeklődés mellett, hosszúra nyúló licitharcok jellemezték a BÁV december 7-én és 8-án megrendezett 78. Művészeti aukcióját. Már az első napon két eladási rekord is megdőlt, de a második napra is jutott szenzáció.
Csontváryval dőlt meg az autográf papírrégiségek rekordja
Elkelt a magyar művészettörténet egyik leghíresebb levelezése, amelyben a fiatal Csontváry Kosztka Tivadar első szárnypróbálgatásai után kért tanácsot a kor ünnepelt festőjétől, Keleti Gusztávtól. A 36 millió forintról induló levelek értékét növelte, hogy a Csontváry-hagyaték megmentőjeként ismert Gerlóczy Gedeon gyűjteményéből származtak. A kivételes levelezést az aukciós kiállítás ideje alatt védett köziratnak minősítették. 48 millió forintos eladási árával egy 36 millió forintos dedikált Petőfi-kötettől hódította el a legdrágább magyar autográf papírrégiség címet.
Új óra- és ékszerrekord
Az aukciósház történetének legnagyobb, 8,27 karátos briliánssal ékített gyűrűjével már így is történelmet írt. A hatalmas, halványsárga színű gyémántra nem csupán mérete, de szokatlan, nyolcszögletű csiszolása miatt is sokan felfigyeltek. A GIA tanúsítvánnyal is rendelkező kivételes gyűrű 18 millió forintról indulva, hosszú licitálás után 43,2 milliós áron kelt el. Ez egyben új ékszerrekord is– az addigi csúcstartó egy art deco platina karkötő volt, amelyet 28,8 millió forintért vásároltak meg 2018-ban.
A közelgő ünnepeknek köszönhetően nagy volt az érdeklődés a befektetési órák iránt is.
Óriási áremelkedések és licitharcok
Az ékszereknél idén a befektetésre is alkalmas briliáns- és színes drágaköves daraboké volt a főszerep. Előbbiek közül egy 3,9 karátos briliánssal ékített szolitergyűrű 10,2 millió forintért kerül valakinek a karácsonyfája alá. De biztos nagyon fognak örülni a virágfüzérre emlékeztető rubin nyakéknek is, amelyért 4,3 millió forintot fizettek. A befektetési órák sikere továbbra is töretlen. A legnépszerűbb svájci márkák mellett most először egy angol óramanufaktúra is a dobogóra lépett. Az Arnold & Son vitorlás miniatúrával díszített Indiamen karórája 11,4 millió forintért kelt el. Soha nem látott érdeklődés övezte a női karórákat, amelyek közül a legdrágábban egy briliánsokkal díszített, stílusos arany Patek Philippe Golden Ellipset vásároltak meg 5,28 millió forintért.
Nagyon kelendők voltak a fényűző karácsonyi terítékhez való asztali ezüstök, étkészletek, gyertyatartók. A legnagyobb izgalmat azonban egy 1900-as években készült, moszkvai zománcdíszítéses szelence szolgáltatta, amely hosszú licitharc után, tizenkétszeres áron, több mint 1 millió forintért kelt el.
A festmények között nagy érdeklődés övezte a háború utáni modern és a kortárs műveket, köztük Aknay János, Orosz Gellért és Victor Vasarely alkotásait.
A teljes cikk elolvasható a Lakáskultúra oldalán.