Nem minden madarunk költözik télen melegebb éghajlatra, sőt vannak, akik a környező országok zord hidege elől éppen nálunk, a Kárpát-medencében keresnek menedéket. Gondoskodjunk róluk a kertünkben – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
Az első fagyoktól kezdve (vagyis akár novembertől) a hideg elmúlásáig (április környékéig) etethetjük a madarakat, akik mivel télen kevesebb táplálékhoz jutnak, szükségük lehet némi segítségre. Hálájuk nem marad viszonzatlan: a melegebb hónapokban számíthatunk rájuk a kártevő rovarok, bogarak természetes irtásában.
Hívogató falatok
Ahhoz, hogy kis vendégeink hamar ráleljenek kertünk finomságaira, szórjunk ki az etetők körül némi madáreledelt. Amint néhányan észreveszik, a többieket is hívni fogják, így egész télen csodálhatjuk őket a kertünkben.
Mit ehetnek és mit nem?
A legjobb, ha nem pirított, nem sózott olajos magvakat (például diót, napraforgómagot, földimogyorót), állati zsiradékot tartalmazó golyókat, illetve gyümölcsöket (például almát), rakunk ki nekik. Semmiképp se adjunk nekik kenyeret, morzsát, péksüteményt vagy chipset, popcornt!
Elhelyezési trükkök
Ne rakjuk túlságosan feltűnő, nyílt részre az etetőket – bizonyos madarak félnek a rájuk vadászó ragadozóktól, így jobb, ha például az ágak takarásába, vagy bokrok közelébe kerül, hogy el tudjanak bújni, ha fenyegetve érzik magukat. Legyen néhány méterre az ablaktól, ahonnan figyelni akarjuk a madarakat, hogy mi se riasszuk el őket.
A különböző madarak más és más helyeken szoktak táplálkozni, így rakhatunk a földre a rigóknak és a vörösbegynek, a bokrok és a fák magasságába is, például az őszapóknak és a cinkéknek, hogy több fajt vonzzunk magunkhoz.
Ne hagyjuk abba!
Ez az egyik legfontosabb dolog! A kis madarak könnyen megszokják, hogy hol keressék a táplálékot, így ha egyik napról a másikra megszakítjuk az etetést, ők akkor is ott fognak keresgélni. Ha ezt a leghidegebb napokban tesszük, könnyen halálra fagyhatnak! Legyünk körültekintők, és rendszeresen rakjunk ki ételt. Ha pedig tudjuk, hogy hosszú ideig nem leszünk otthon, akkor folyamatosan csökkentsük a kitett adagot, hogy fokozatosan máshol is keressenek élelmet magunknak.
Tisztítsuk gyakran!
Újratöltés előtt szedjük ki a megmaradt ételt, nehogy penészesek legyenek vagy elrohadjanak, amit később véletlenül megehetnek. Évente kétszer pedig rendesen tisztítsuk meg az etetőt!
Mi legyen kint még?
Akkor lesz a legvonzóbb a madarak számára a kertünk, ha az etető mellett ivóvíz, odú, porfürdő is van. Így szívesen fogják épp a mi kertünkben átvészelni a telet.