Bár a természet télen pihen, mégis akadnak elintéznivalók a kertben a fagyos időszakban is. Ne feledjük, a növényeink mindig meghálálják a gondoskodást – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
Öntözzünk ilyenkor is!
Vannak cserépben tartott növények, amelyek kifejezetten bírják a hideget és a fagyokat, ennek ellenére, nem szabad megfeledkeznünk a vízpótlásukról. A dúsan álló ágrendszer miatt a cserép felszínére csak nagyon kevés csapadék kerül, így enyhe napokon gondoskodnunk kell az öntözésükről. Örök szabály, hogy minden más edényben, dézsában tartott télálló növénynek szüksége van a téli vízpótlásra az enyhe, csapadékmentes téli napokon.
Csúszásmentes övezet
A jeges utakon, járdákon ne alkalmazzunk konyhasót! Nem csupán büntetés járhat érte (a rendelet szerint csak az úttesteket lehet sózni), de a benne lévő nátriummal nagyon árthatunk a fűnek, a növényeknek és az egész környezetünknek. Helyette használjunk inkább homokot vagy fűrészport!
Madáretetés
A madarak hasznos munkát végeznek a kertünkben a rovarok összeszedésével. A hazánkban telelő madarakra vigyáznunk kell, etetésük télen fontos feladat. Segítsük őket téli táplálékhoz jutni!
Hanyagoljuk a metszést!
A január nem a legmegfelelőbb a lombhullató fák és cserjék megmetszésére. Fagyos időben a metszést hanyagoljuk, mert csak roncsoljuk a növényeinket.
Tisztítsuk meg a törzseket!
Érdemes az idősebb fák törzsének tisztogatását elkezdeni az enyhébb napokon. Először kaparóvassal, azután drótkefével távolítsuk el a kéregripacsokat és az alatta meghúzódó, áttelelő kártevőket, kórokozókat.
Gondolkodjunk előre!
Már most elkezdhetjük beszerezni a tavaszra szükséges műtrágyákat. Míg ősszel elsősorban a foszfát- és káliumtartalmút szórtuk ki, tavasszal a nitrogéntartalmú műtrágyára (pétisó, ammónium-nitrát) lesz szükségünk.