Ellenőrizzünk!
Mindenekelőtt járjunk utána, hogy a választott szakemberünk valóban szakember-e. Ha egyéni vállalkozó, akkor ezt az egyéni vállalkozók közhiteles nyilvántartásában ellenőrizhetjük adószáma, vagy nyilvántartási száma alapján
– olvasható a Lakáskultúra cikkében.
Ha a szakember cégként kíván velünk szerződni, akkor ellenőrizhetjük őt a közhiteles Cégjegyzékben.
Szánjunk időt arra is, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által vezetett építőipari vállalkozások nyilvántartásában is utánanézünk, itt információt kaphatunk például arról, hogy érkezett-e ellene panasz, vagy nincs-e eltiltva a tevékenység végzésétől.
A nav.gov.hu oldalon arról is tájékozódhatunk, hogy az adott vállalkozó érvényes adószámmal rendelkezik- e és hány fő alkalmazottal rendelkezik.
Mindenképpen kössünk írásban szerződést
Mindaddig, amíg nincs vita a felek között és a megrendelt kivitelezés, például a konyhabútor elkészítése rendben és határidőre halad, nem tulajdonítunk nagy jelentőséget az írásba foglalt szerződésnek. Azonban gondoljunk csak bele, hogy mire hivatkozhatunk, és hogyan tudjuk majd bizonyítani, hogy abban állapodtunk meg a szakemberrel, hogy a konyhabútor december elejére készen lesz, ha nincs írásba foglalva. Vagy hogyan követelhetünk és mikortól kártérítést vagy késedelmi kötbért, ha ennek feltételeit előre nem rögzítettük?
Pontos teljesítési határidő és a késedelmi kötbér
A szerződés írásba foglalása, a teljesítési rész- és végleges határidők rögzítése alkalmat ad mindkét félnek arra, hogy a szerződési feltételeket és az egész munka folyamatát végiggondolja, és valóban reálisan mérje fel az általa vállaltakat. A szakember azt, hogy az adott időre a munkát el tudja végezni – figyelembe véve azt is, hogy esetleg neki is máshonnan kell anyagot beszerezni – a megrendelő pedig azt, hogy a megrendelt munkát valóban ki tudja határidőben fizetni.
A teljesítő határidőhöz azért is célszerű késedelmi kötbér kikötést tenni, mivel ez a szakembert arra ösztönzi, hogy valóban elvégezze határidőre a munkát.
Mit tehetünk, ha nem megfelelő a szakember munkája?
A fogyasztót, a vállalkozó által részben vagy egészben elvégzett munka után szavatossági igény illeti meg. Az elkészült termék vonatkozásában a kellékszavatosság azt jelenti, hogy a terméknek, jelesül a konyhabútornak rendeltetésszerű használtra alkalmasnak kell lennie, valamint pontosan olyan tulajdonságokkal kell rendelkeznie, amelyet a szerződésben a felek rögzítettek.
A konyhabútor példánál maradva, ha a felek abban állapodtak meg, hogy olívazöld lesz az összes ajtó és fiók előlapja, azonban a szakember mélyzöld ajtókat tesz fel, akkor az ő teljesítése nem megfelelő. Ebben az esetben az alábbi szavatossági igénnyel élhetünk, amely igények érvényesítése az alábbiak szerinti sorrendben történhet.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.