1. Gondoskodjunk a kerti bútorokról!
A kemény- és tíkfából készülteket nyugodtan a szabadban hagyhatjuk télire, de száraz időben érdemes speciális ápoló olajjal lekenni őket. A puhafát és a természetes rattant vigyük fedett, csapadéktól védett helyre.
A legjobb egy hűvös garázs vagy pince, mert melegben könnyen kiszáradnak. Szükség esetén légáteresztő védőponyvát terítsünk rájuk, mert műanyag takarófólia alatt könnyen gombásodnak.
2. Ne feledkezzünk meg a lombseprésről, metszésről sem!
Késlekedés nélkül seperjük össze a száraz avart, mert nedvesen letapad és csúszós, továbbá a hótakaró alatt rothadásnak indulhat, ami kedvez a növényeinkre veszélyes kórokozók és kártevők elszaporodásának.
Megéri beszerezni egy lehetőleg állítható fogközű lombseprűt: könnyebb, mint a gereblye, és nagyobb a húzófelülete.
A praktikus lombfúvó gépek szívó üzemmódban gyűjtőzsákjukba szippantják a leveleket. Avart ne égessünk – komposztáljuk vagy szállíttassuk el zöldhulladékos zsákokban, az őszi metszéskor eltávolított beteg ágakkal, gallyakkal együtt. Az egészségeseket aprítógéppel komposztálhatóvá darálhatjuk.
3. Apró, ám annál fontosabb teendők
Tisztítsuk ki az ereszcsatornát, ürítsük ki az esővizes hordót, nehogy a jég szétfeszítse őket. Ne feledkezzünk el a kerti tó és a fürdőmedence téliesítéséről! Agyagos talaj esetén különösen érdemes felásni az ágyásokat, mert a fagy szétporlasztja helyettünk a kemény rögöket.
Az eredeti cikk ITT olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)