A napfény hiánya nem csak a hangulatunkra van rossz hatással, hanem az egészségünkre is. Nem véletlen, hogy a sötét hónapokban sokkal többször betegeskedünk – olvasható a mindmegette.hu cikkében.
A D-vitamint a szervezünk állítja elő, méghozzá a napfény hatására. Ezért nem meglepő, hogy hazánkban tízből kilenc ember D-vitamin hiányban szenved tél végére. Dr. Balaicza Erika belgyógyász szerint a D-vitamin segíti a kalcium beépülését, így megelőzi a csontritkulást is, felerősíti az immunrendszert, ezzel csökkenti számos betegség kialakulásának esélyét. Hiányának jelei lehetnek: csont- és izomfájdalom, letörtség, túlsúly, legyengült immunrendszer, asztma, szív- és érrendszeri betegségek.
BELOBBANNAK A KRÓNIKUS BETEGSÉGEK
Tudósok megfigyelték, hogy azokban az országokban, ahol kevesebb a napsütéses órák száma, ott gyakoribbak az autoimmun betegségek, mint a diabetes, a szklerózis multiplex, a reumatoid artritis, a lupus és a gyulladásos bélbetegségek előfordulása. Az is egyértelműen kimutatható, hogy ezek a betegségek a téli hónapokban fellángolnak, míg nyáron enyhülnek a tünetek. A kutatók szerint ez a szervezet D-vitamin szintjével hozható összefüggésbe.
A BŐRÜNK SEM SZERETI A SÖTÉTET
Csakúgy, mint a zsíros, mitesszeres pattanásos bőrnek, úgy a vízhiányos, zsírhiányos, száraz bőrnek is nagy szüksége van a napfényre. A sötét, fényhiányos időszakban felerősödnek a bőrpanaszok, úgy, mint az ekcéma, sebborhea, övsömör vagy herpesz.
LEGYENGÜL AZ IMMUNRENDSZER
Télen sokkal több időt töltünk a lakásban, mint a szabadban, ráadásul otthon és a munkahelyünkön is ritkábban szellőztetünk, nehogy bejöjjön a hideg, emiatt viszont jelentősen megnövekszik a vírusok és a baktériumok koncentrációja a levegőben, amit szinte biztos, hogy be is lélegzünk. - A másik nagyon fontos ok, a napfényhiány. Kutatások egyértelműen bebizonyították, az, hogy mennyire erős az immunrendszerünk, azon múlik, mennyi napfény ér minket. – tette hozzá a doktornő.
ANYAGCSERE-PROBLÉMÁK JELENTKEZNEK
A szervezetünk úgy reagál a sötétre, mintha este lenne, ezért pihenésre ösztönöz minket. Emiatt a téli hónapokban persze, hogy nincs kedvünk sportolni, helyette inkább a kanapén gubbasztunk. - A mozgáshiány következtében viszont lelassul az anyagcserénk. Tovább rontja a helyzetet, hogy a táplálkozásunk is megváltozik, sokkal jobban kívánjuk a nehéz ételeket, háttérbe szorulnak a vitaminban és rostban gazdag finomságok, ezzel még inkább lassítjuk az anyagcserénket, helyette elkezdődik a zsírraktározás, amit tavasszal majd nem győzünk ledolgozni – figyelmeztetett a belgyógyász.
MIT TEGYÜNK?
- Pótoljuk a D vitamint. Szedjük étrendkiegészítő formájában legalább 4000 NE D-vitamint, és együnk minél több májat, olajos halat, tojást, vajat és margarint.
- Mozogjunk rendszeresen, legalább hetente háromszor, ezzel fokozhatjuk az anyagcserénket.
- A szezonális depresszió tüneteire jól jöhet az orbáncfű szedése.
- Próbáljuk ki a polarizált fényterápiát! Ez a szűrt fény a bőr alá 1 cm mélységig hatol, ezzel javul a sejtek anyagcseréje, stimulálja az energiatermelést is. Fokozza a szervezet regenerációs folyamatait és az általános erőnlét, teljesítőképesség is. Serkenti az agyi vérkeringést, ennek köszönhetően az agyi funkciók javulnak, a fáradékonyság, kimerültség hamarabb szűnik, a depresszív hangulat könnyebben oldódik, a fejfájások gyakorisága és intenzitása csökken. Emellett stimulálja az immunrendszert, ennek köszönhetően csökken a megbetegedésekre való hajlam, gyorsul a fertőzésekből és gyulladásokból való kilábalási folyamat – javasolta dr. Balaicza Erika belgyógyász főorvos.
Téli depresszió: A fényhiány a hangulatunkra is rányomja a bélyegét. A sötét, téli hónapokban könnyen kialakulhat a szezonális depresszió. Ennek oka, hogy a fényhiány hatására az agyban lévő tobozmirigy egy melatonin nevű hormont választ ki, ez pedig szerepet játszik az alvásciklus és a hangulat szabályozásában. Túlzott termelése kedvetlenséget, megnövekedett alvásigényt, fáradtságérzetet okozhat. A napfényes órák csökkenésével a hangulatért felelős szerotonin és dopamin szint is csökken, ami elősegíti a depresszió kialakulását. Ennek tünete az ingerlékenység, szociális elszigetelődés, alvászavar, aluszékonyság, súlygyarapodás, koncentrálási nehézség.