Mindenkinek vannak emlékei gyerekkori szilveszterekről, az óévet búcsúztató klasszikus szerencsehozó fogásokról és a piros-aranyos szendvicsekről. Most a piros aranyat elhagyjuk, és bemutatjuk a hagyományos ennivalók modern változatait – olvasható a mindmegette.hu cikkében.
1. SZENDVICS GAZDAGON
A hagyományos szalámis reszelt sajtos zsúr kenyér helyett készítsünk szemet gyönyörködtető mini szendvicseket.
Hozzávalók:
- rusztikus bagett
- többféle vékonyra szeletelt főtt és füstölt sonka, szalámi
- vaj vagy szendvicskrém
- főtt tojás
- kaliforniai paprika
- kemény sajt
- koktélparadicsom
- olajbogyó
Elkészítés:
Szeleteljük fel srégen a bagettet, vajazzuk meg, majd tegyük rá lazán, négybe hajtva a felvágottat, a sajtot, a hosszú csíkokra vágott kaliforniai paprikát. Erre kerül a tojás, a tetejére pedig koktélparadicsom vagy olajbogyó. Az egészet fogjuk össze egy saslik pálcikával.
2. KASZINÓTOJÁS POHÁRBAN
A pohárdesszertek mellett egyre elterjedtebbek a pohárban tálalt előételeket is.
Hozzávalók:
- 12 db tojás
- 2 kk mustár
- 1 ek majonéz
- 1 ek tejföl
- 1 ek vaj
- petrezselyem
- só
- bors
A franciasaláta hozzávalói:
- 1 csomag fagyasztott francia zöldségmix
- 1 meghámozott, felkockázott alma
- 4 dl tejföl
- 1 kis tubusos majonéz
- 2 kk mustár
- 2 kk cukor
- 1 kk citromlé
Elkészítés:
A tojásokat keményre főzzük. Kivesszük a sárgáját és összekeverjük a tejföllel, mustárral, majonézzel, vajjal. Hozzáadjuk a felaprított petrezselyemzöldet, majd sózzuk, borsozzuk. A fehérjét felkockázzuk. A franciasalátához megfőzzük a zöldségkeveréket sós vízben. Tartármártást készítünk hozzá a tejfölből, majonézből, mustárból, citromléből és cukorból. Összekeverjük a lecsöpögtetett főtt zöldséget és az almát a tartármártással.
Összeállítás:
2 decis átlátszó pohár aljára kb 1 cm vastag franciasalátát rétegezünk, erre kerül a tojáskrém, aztán a felkockázott tojásfehérje. Ismételjük a rétegeket a pohár tetejéig, amit aztán petrezselyemzölddel díszíthetünk.
3. KLASSZIKUS KOCSONYA ELEGÁNSAN
Ebben a változatban csak belefőzzük a szerencsét hozó malacfület, illetve körmöt a kocsonyába, de csupán a főtt, füstölt húst fogyasztjuk a kocsonyalével.
Hozzávalók:
- 80 dkg füstölt tarja
- 3 db sertésköröm (összevágott, nem füstölt)
- 50 dkg sertésfül (tisztított nyers nem füstölt)
- 1 fej fokhagyma
- 1 fej vöröshagyma
- 20 szem fekete bors
- só
- víz
Elkészítés:
A húsokat a tisztított fokhagymagerezdekkel, a héjas vöröshagymával (ettől gyönyörű színe lesz a kocsonyának), sóval, borssal feltesszük főni. Lassú tűzön kb 4 órán át főzzük. Amikor a bőr szinte leválik a porcról, leszűrjük a kocsonyát. Kis salátás tálkák aljára nyers répakarikát és petrezselyemzöldet teszünk. Ráadagoljuk a kocsonya levét, és minden tálba bőségesen teszünk a tarjából. A tálakat töltsük színültig. Miután kihűlt a kocsonya, a tálkákat egy éjszakára a hűtőbe tesszük.
Tálalás:
Mielőtt felszolgálnánk, szedjük le a zsírt a kocsonya tetejéről. Lazítsuk meg a kocsonya szélét egy kés segítségével, hogy elváljon a táltól, majd a kis tálakat óvatosan fordítsuk fejjel lefelé. Öntsük ki belőle a kocsonyát egy nagyobb tányérra úgy, hogy az étel megtartsa a tálka formáját. Puha, ropogós kenyeret adunk hozzá.
4. MALACPOFIK
A virsli nem hiányozhat a szilveszteri asztalról. Most egy nagyon kreatív és mutatós változatot segítünk elkészíteni.
Hozzávalók:
- 3 dl tej
- 1 kk cukor
- 2,5 dkg élesztő
- 50 dkg liszt
- 1 tk só
- 0,5 dl olaj
- 4 pár virsli
- 2 ek tejföl
- 1 db tojás sárgája
- szemes bors
Elkészítés:
1 dl langyos cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt. A lisztet átszitáljuk, hozzáadjuk a sót, majd a felfuttatott élesztős tejet.
Összegyúrjuk, dagasztjuk, végül hozzádolgozzuk az olajat. A tésztát fél órán át kelesztjük meleg helyen, letakarva. A virsliket 4 részre vágjuk. A megkelt tésztát újra átdolgozzuk, majd kb. fél cm vastagra nyújtjuk, 1,5-2 cm-es csíkokra felvágjuk. Minden virslidarabkát tésztacsíkba tekerünk, megkenjük a tejfölös tojássárgájával.
Sütőpapírral bélelt sütőbe tesszük a tekercseket úgy, hogy a virslik felfelé nézzenek. A képen látható módon háromszög alakú virslidarabkákat vágunk, amit a tésztába nyomkodunk. Ez lesz a malac füle. Az egész szemes bors pedig a malac szeme. Előmelegített sütőben 180 fokon 10-15 perc alatt pirosra sütjük. A kész virslikbe két-két lyukat fúrunk, ez lesz a malackák orra.