A pásztortarhonya egy igen laktató magyar egytálétel, valójában egy gazdag paprikás krumpli tarhonyával felturbózva. A mindmegette.hu a legtutibb receptet mutatja meg videón.
A tarhonyát, ezt az apró, gömbölygetett tésztácskát rostán átmorzsolva készítik, a 18. század végéről található róla feljegyzés. Legjelentősebb az alföldi parasztok táplálkozásában volt öregtarhonya, keménytarhonya, sűrűtarhonya, pirított tarhonya formájában. Az étel eredetije feltehetőleg Perzsiából származik, török közvetítéssel. Neve is a perzsa eredetű oszmán-török "tarchana" szóból ered, ami búzalisztből aludttej hozzáadásával készült tésztát jelent. Magyarországon általánosan az Alföldön terjedt el, mint az egyik leggyakoribb száraztészta.
A pásztortarhonya régen a pusztában élő pásztorok egyik kedvenc étele volt, amit gyorsan, egyszerűen bográcsban el tudtak készíteni. Telente a konyhában, nyaranta a tornácon, vagy az udvaron fogyasztották el az ebédet.
Mára a magyar konyha egyik népszerű fogásává vált. Nem véletlenül, hiszen nem kell hozzá sok alapanyag és egyszerű elkészíteni, íme a pásztortarhonya receptje:
Hozzávalók:
- 50 dkg sárga burgonya
- 2 fej hagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 db tv paprika
- 1 db paradicsom
- 10 dkg füstölt szalonna
- 1 szál szárazkolbász
- 5 dkg tarhonya
- 1,2 dl víz
- 1 ek sertészsír
- só
- pirospaprika
- bors
Elkészítés:
- A pásztortarhonya elkészítéséhez a burgonyát és a hagymákat megpucoljuk, minden zöldséget és a szalonnát felkockázzuk, a kolbászt felkarikázzuk.
- A tarhonyát a sertészsíron aranybarnára pirítjuk, felöntjük a vízzel és felforraljuk, majd sózzuk, paprikázzuk, és ha sűrűsödik a leve, akkor letakarva félretesszük.
- A szalonnát és a kolbászt megpirítjuk, majd hozzáadjuk a vöröshagymát és üvegesre dinszteljük.
- Hozzáadjuk a burgonyát, a paprikát és a paradicsomot, illetve annyi vizet, amennyi ellepi, majd felforraljuk.
- Sózzuk, borsozzuk, paprikázzuk és közepes lángon sűrűre főzzük, a végén pedig összekeverjük a tarhonyával. Friss kenyérrel és savanyúsággal tálaljuk.