Váratlan okok a súlygyarapodás mögött

Nyakunkon a jó idő, és még mindig túl sokat mutat a mérleg? Pedig január óta szigorúan diétázol és rendszeres jársz edzőterembe? Sajnos néha a súlygyarapodás hátterében olyan okok állnak, amelyekre nem is gondolnánk.

null

1. Nem alszunk eleget

Az alváshiány számos kellemetlen egészségügyi következménnyel, köztük elhízással is járhat. Hogy miért? A legegyszerűbb magyarázat szerint ha több időt töltünk ébren, többet is eszünk. Különösen, ha az ébrenlét aktív, hiszen akkor a kalóriafogyasztás is magasabb.

Az alváshiány ráadásul megzavarja a cirkadián ritmust, ami felboríthatja a hormon- és anyagcsere-folyamatokat.

Megnő a ghrelin szintje, amit éhséghormonként is emlegetnek, és csökken a leptin, a jóllakottságért felelős hormon mennyisége. Az agy képtelen normálisan beosztani az energiát biztosító anyagokat, nem tudja felmérni a szükségleteket, ezért aztán nincs más megoldás, csak a túlevés.
Mit tehetünk?
Alakítsunk ki olyan napi ritmust, amelyben mindig ugyanabban az időpontban fekszünk le és kelünk fel!

Két órával lefekvés előtt kapcsoljuk ki az elektronikus eszközöket – tévé, telefon, számítógép stb. –, és a délutáni óráktól már ne fogyasszunk koffein tartalmú italokat.

2. Stresszelünk

A stresszhormon, azaz a kortizol megvédi a szervezetet veszély esetén, így a magas kortizolszint rövid ideig hasznos, életmentő, ám a krónikus stressz már inkább veszélyezteti az egészséget és ráadásul súlygyarapodáshoz vezethet.

A test ugyanis vészhelyzetként éli meg ezt az állapotot, és raktározni kezdi a zsírt.

Ráadásul a kortizol is hatással van a cirkadián ritmusra, tartósan magas szintje elhízáshoz vezethet.
Mit tehetünk?
Próbáljuk meg tudatosan csökkenteni a stresszt! Tanuljunk meg stresszoldó technikákat – meditáció, mélylégzés stb.- , de a jóga, a rendszeres sport, a szabadidő kellemes eltöltése is jelentősen csökkenti a feszültséget.

3. Hiányoznak bizonyos tápanyagok, vitaminok

Alacsony magnézium vagy vas szint, D-vitamin hiány - ezek gyengíthetik az immunrendszert, megváltoztathatják az anyagcsere-folyamatok működését, csökkenthetik az energiaszintet. Ilyen esetekben könnyűnek tűnik az energiahiányt koffeinnel, édességekkel pótolni.
Mit tehetünk?
Figyeljen arra, hogy mi kerül a tányérunkra.

A vas szintjét vörös hússal, spenóttal növelhetjük, a magnéziumot brazil dió és mandula fogyasztással pótolhatjuk, és a jó idő közeledtével egyre több időt tölthetünk a napon.

Ha szükséges, pótoljuk a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat étrend-kiegészítő készítményekkel!

A teljes cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.