A céklát sokan csak savanyúságként ismerik, pedig grillezve húsok mellé köretnek, vagy salátába nyersen lereszelve is lehet fogyasztani, a frissen facsart céklalé pedig egyenesen kincset ér.
Segít a rák megelőzésében
A cékla színe a piros pigmenteknek, vagyis a betacianinnak köszönhető, ami a kutatások szerint véd a máj-, a vastagbél és a bőrrák ellen.
Méregtelenítő és zsírégető hatása van
A céklának erős májtisztító hatása is van, a máj pedig az egyik legfontosabb szerv a méregtelenítéshez. A cékla ugyanakkor erősíti a bélrendszert is, a benne található betain segíti a zsírok lebontását, ezért zsírégető hatása is van. Ha sárgarépával és uborkával együtt fogysztjuk, még jobban segíti a zsírok bontását.
Vérnyomáscsökkentő és javítja az állóképességet
A cékla gazdag nitrátban is, amely az emberi szervezetben nitrogén-oxiddá alakul, így segít kitágítani az ereket. 2-2,5 deci céklalé fogyasztása több órára rendbe teszi a vérnyomást. A cékla magas nitrát tartalmának jótékony hatását edzés közben is lehet érezni. Mivel javítja a test oxigén felhasználását, edzés közben később fárad el a sportoló és a cékla a regenerálódást is segíti.
Kiváló a bőrproblémákra
A cékla C-vitaminban is gazdag, így hatékony a pigmentációk és különböző bőrfoltok ellen. Napi egy pohár céklalé már csodákra képes.
Gyulladáscsökkentő
A cékla a betain tartalmának köszönhetően hatékony gyulladáscsökkentő is. Megvédi a sejteket, a belső szerveket, ezért rendszeres fogyasztásával megelőzhetők a betegségek.
Vérszegénység ellen is gyógyszer
Ha valakinek alacsony a hemoglobin szintje, akkor ajánlatos céklát fogyasztania, mivel ennek a zöldségnek magas a vas és a folsav tartalma is, ami jótékony hatással van a vérképzésre. A szervezet pedig könnyebben veszi fel a céklából a vasat, mint más növényből.
Az eredeti cikk 7 ok, hogy miért egyél minél több céklát címen a Mindmegette.hu-n olvasható
Borítókép: A cékla jótékony hatásai nyersen fogyasztva jobban érvényesülnek (Fotó: pexels)