– Mit mutat a térségi közművelődés: milyen volt a nyolcvanas években és milyen napjainkban a helyzet?
– Mit mutat a térségi közművelődés: milyen volt a nyolcvanas években és milyen napjainkban a helyzet?
– Amikor lediplomáztam, még népművelésnek hívták a szakmát. Akkoriban az alapokat fektettük le és irányvonalakat adtunk a „mindennapi kultúrának”. Most a közösségfejlesztés, közösségépítés a súlyponti kérdés, ehhez kell igazodni a kulturális programokkal.
– Mit jelent a Pécsi Kulturális Központ igazgatójának lenni?
– Az uránvárosi központunk – a volt Szivárvány Gyermekház – mellett 13 telephelyünk van. Olyan bázisok, mint az Apáczai Művelődési Ház – a korábbi Nevelési Központ –, a régi kertvárosi, a patacsi, a Pécs-somogyi kultúrház, vagy a mecsekszabolcsi Szent Mihály Ház. Emellett működtetjük a Mecseki kisvasutat, a KRESZ-parkot, három balatoni tábort, és szervezzük a nyári napközis táborokat.
– Friss vezetőként hogy látja, mi az, ami leginkább változtatásra szorul?
– Az uránvárosi központunk 35 éve épült még IMS-szerkezettel, ráfér a rekonstrukció. Hasonló korú az AMK, ugyancsak megérett a felújításra. Ott a színházterem korszerűsítésére már nyertünk 10 milliós pályázatot. A Szent Mihály Házban tetőtéri közösségi terek kialakítására kínálkozik lehetőség, Patacson is bővítést tervezünk. A KRESZ-parkunk viszont nemrég lett felújítva. Az egységes informatikai hátterű közös működés kialakításában pedig jócskán van még tennivaló.
– És a táborok?
– A székhelyünk állapota miatt két éve a nyári napközis táborokat átvittük az uránvárosi központunkból az AMK-ba. Három balatoni táborunk egész nyáron folyamatosan üzemel. Két gyerektáborunkban iskolai csoportokat fogadunk, emellett turisztikai céllal a harmadikban kínálunk felnőtteknek kedvező feltételekkel szálláslehetőséget.
– Van élet a közművelődésen túl?
– Nem csak generálom, haszonélvezője is vagyok a kultúrprogramoknak: sokat járunk színházba, egykor magam is amatőr színpadot vezettem, és kedvelem a zenét, korábban kórusban énekeltem. Emellett szeretek utazni, kertészkedni, barkácsolni, a Balaton melletti nyaralónkban a családdal együtt pihenni.
Otthon van a városi kultúrában
Pavlovics Attila 1958-ban született Pécsett. A Nagy Lajos Gimnáziumban érettségizett angol tagozaton, a JPTE magyar-népművelés szakán diplomázott, a PTE-n művelődési és felnőttképzési menedzserként végzett, most az Interdiszciplináris Doktori Iskola PhD hallgatója. 35 éve a közművelődésben dolgozik: volt a művelődési ház művészeti vezetője, TIT nyelviskola-igazgató, önkormányzati közművelődési referens, AMK igazgatóhelyettes, a PKK megbízott vezetője. Felesége Erényi Zsuzsanna nyugdíjas angol-magyar tanár, Lúcia lányuk 36, Márk fiuk 33 éves, két unokájuk is van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.