Nem hisz az elrettentésben a csabai ifjúságvédelmi szakember

Zsankó László ifjúságvédelmi szakember interaktív, játékos formában fejleszti a fiatalok önismeretét.

null

Zsankó László, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának osztályvezető-helyetteseként ifjúságvédelmi szakterületen dolgozott. Megalapította a Békés Megyei Áldozatvédelmi és Bűnmegelőzési Közhasznú Egyesületet. Kiemelt szerepet vállalt magára az Áldozatvédelmi Iroda létrehozásában, és nevéhez fűződik a rendőrség Biztonságra Nevelő Iskolai Programja is.

Zsankó László nem az elrettentést helyezi előtérbe, hanem interaktív, játékos formában fejleszti a fiatalok önismeretét, önbecsülését, és készségeit.

Mindezekkel is elősegítve azt, hogy a fiatalok a társadalmi normákat, szabályokat megszegő magatartási formák kockázatait, és az ezek megelőzéséhez vezető utat is felismerjék.

A szakembert a gyermek- és ifjúságvédelmi területen kivételes tevékenysége, felkészültsége és elhivatottsága miatt választottuk a hét emberének.

Zsankó Lászlónak iskolaigazgató édesapja révén vénájában van az oktatás, emellett kiválóan pingpongozik.
Fotó: Bencsik Ádám

– Beszélne a kezdetekről? Hogyan került a rendőrség kötelékébe?

– Dunántúlon, Vas megyében születtem, és a párom révén kerültem Békésbe, itt kötöttünk házasságot. Eleinte gépi forgácsolóként dolgoztam, utána kerültem a rendőrséghez. Kezdetben a gazdaságvédelmi területen, az idegenforgalommal foglalkoztam, ehhez kapcsolódott a kábítószer-fogyasztás visszaszorítása és a -megelőzés is. Amikor a rendőrségen felmerült, hogy kellene egy biztonságra nevelő programot létrehozni a fiatalok számára, akkor amerikai mintára megalakítottuk az úgynevezett DADA programot, a rendőrség Biztonságra Nevelő Iskolai Programját, amely Békéscsabán két iskolában indult el, még 1992-ben. Volt olyan időszak, amikor közel 14 ezer békési gyermek vett részt a programban.

– Mit emelne ki ebből az időszakból?

– Megalakulásától kezdve a Békés Megyei Kábítószerügyi Koordinációs és Tanácsadó Testület elnöke voltam. A DADA programnak a régióvezetőjeként pedig Békés mellett hozzám tartozott Bács-Kiskun, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megye. Közben mentek a különféle programok, és kortárs-segítő képzéseket, osztályfőnöki órákat is tartottam. Mindezekhez kapcsolódóan különböző egyéb képzések is voltak, miközben a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karán én is bővítettem a tudásomat. Tulajdonképpen Békéscsabán egy generációnyi fiatallal foglalkoztam, illetve most is foglalkozom, ez pedig több tízezernyi fiatalt, illetve az ő szüleiket jelenti.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Szeretetteljes kapcsolatokkal lehet megelőzni a pszichés problémákat

Világszerte tapasztalat, hogy meredeken emelkedik a pszichés problémákkal küzdő fiatalok száma, egyre gyakoribb a kortársbántalmazás, a fiatalkori agressziótünetek. Itthon is növekszik a nevelési tanácsadásért folyamodó szülők, valamint a gyermekpszichiátriára kerülő gyerekek száma. A 10–20 év közötti korosztályban már magasabb a mentális betegségek száma, mint az összes többi betegségé együttesen – hangsúlyozzák a Magyar Nemzet által megkérdezett szakemberek. A köznevelésben már az óvodától elkezdődnek a mentál­higiénés és bántalmazásellenes programok, amelyek sok ezer gyerekhez eljutnak, ám az ország bizonyos régióiban alig vagy egyáltalán nincs szakember, aki ellássa a pszichésen beteg fiatalokat.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.