Több száz bakelit közül válogathattak a lemezek szerelmesei

Az elmúlt tíz évben egyre népszerűbbé váltak a bakelitlemezek, mondhatni reneszánszukat élik.

null

Több száz bakelitlemez közül válogathattak az érdeklődők, a szenvedélyes gyűjtők szombaton a Lencsési Közösségi Házban rendezett börzén. Rengeteg különlegesség sorakozott az asztalokon, megjelent a kínálatban a könnyű- és a komolyzene is.

– A teljes zenei paletta megtalálható itt – mondta Nagy Sándor, a bakelitbörze ötletgazdája. Hozzátette, az elmúlt tíz évben egyre népszerűbbé váltak a bakelitlemezek, mondhatni reneszánszukat élik. Úgy véli, van közönségük a bakeliteknek, jellemzően a 60-as, 70-es években megjelent, a rock- és a metálzenét képviselő darabok mennek, de vannak időnként felkapott albumok is.

lemezek

Takács Péter, a Lencsési Közösségi Ház vezetője elmondta, a bakelitbörzéknek nem csak üzleti szempontból van jelentőségük, az ismeretterjesztés, a kultúraközvetítés is célként fogalmazódhat meg.

A lemezjátszó visszatért és már népszerűbb a CD-nél is

A lemezjátszó versenybe olyan nagy gyártók tértek vissza ebbe a szegmensbe, mint például a Technics. Mások, így például a Sony vagy a Neubilt, amely cégek évtizedek után új lemezgyártó üzemeket építettek fel. Egyszerűen szükség volt rájuk. 2015-ben például 52 százalékkal nőtt az eladott lemezek száma 2014-hez képest. Ez pedig azt jelentette, hogy egyetlen év alatt fele annyi korong fogyott, mint 1990 és 2007 között összesen.

Sokan várták, hogy kifullad a trend, hogy a többi divathoz hasonlóan a „bakelit újjászületés” is csak egy múló fellángolás lesz. A hipszterek majd levágják a bajszukat, letakarják a tetkóikat, beteszik a gördeszkát a szekrénybe, és elindítják a telefonjukon a Spotify-t ha zenét akarnak hallgatni. Azonban ez is totális tévedésnek bizonyult.

Több, mint egy évtizede tart a vinyl feltámadás, és 2020 első félévében olyasmi történt, amire a nyolcvanas évek közepe, egészen pontosan 1986 óta nem volt példa: Ezen időszak alatt az Egyesült Államokban nagyobb értékben adtak el vinyl lemezt, mint CD-t. Ráadásul a különbség nem is kicsi, hiszen 232 millió dollárért vásároltak az emberek vinylt, míg csupán 130 milló dollárért CD-t. A csillogó fekete lemezek egyébként a teljes fizikai hanghordozó piac 70 százalékát vitték el, tehát nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy idén uralják ezt a szektort.

Az alábbi linkre kattintva még többet tudhat meg az eseményről.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.