Érdemes minél több részletet szerződésbe foglalni

Van-e joga a tulajdonosnak elküldeni a bérlőt, ha az házi karanténba kényszerül?

null

– A járványhelyzet időszakában gyakran lehet hallani azt, hogy a felek megállapodnak a bérleti díjra vonatkozó bizonyos kedvezményekben, ám ilyen megállapodás hiányában a tulajdonosnak minden joga megvan a szerződés felmondásához – a szerződésben, jogszabályokban foglalt határidők betartásával. A járványveszéllyel nem kell indokolni az esetleges felmondást, hiszen a bérbeadó életében is következhet be olyan változás, ami miatt másként használná vagy hasznosítaná az ingatlanát – mondta dr. Andirkó Balázs István ügyvéd. Arról is beszélt, mit érdemes szerződésbe foglalni a későbbi viták elkerülése érdekében.

A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy egy részletekre kiterjedő bérleti szerződés vita esetén sok bosszúságtól megkímélheti a feleket, ezért javasolja mindenkinek, kérjen jogi segítséget.

– Számtalan olyan házilag megírt vagy internetről letöltött mintával találkoztam már, ami inkább ártott, mint használt, ugyanis túl általános dolgokat tartalmazott, így pedig nem sikerült leképezni a szerződő felek egyedi igényeit. A bérleti jogviszony határozott vagy határozatlan időtartamának meghatározása, valamint a bérleti díj összegének rögzítése mellett érdemes rendelkezni az óvadék (köznapi nevén kaució) átadásának és visszafizetésének szabályairól, melyet a felek leggyakrabban a felmondási szabályok megsértésére, illetve a bérleményben keletkező károk esetére kötnek ki – hangsúlyozta.

Mit érdemes szerződésbe foglalni a későbbi viták elkerülése érdekében?
Fotó: Haon.hu/MW-ARCHÍV

– Tapasztalatom szerint a vitás ügyek – a fizetési kötelezettségeken és határidőkön kívül – a felmondások, illetve a károkozás és kárviselés következtében merülnek fel a felek között, ezért azt tanácsolom, hogy törekedjenek minél részletesebb megállapodásra ezekben a kérdésekben – fűzte hozzá.

Karantén az albérletben?

Van-e joga a tulajdonosnak elküldeni a bérlőt, ha az házi karanténba kényszerül? Dr. Andirkó Balázs István elmondta, a tulajdonos joga a tulajdonát képező ingatlan használata, hasznosítása, illetve az azzal való rendelkezés. – Mivel a koronavírus-járvány miatti esetleges fertőzöttség következtében elrendelt házi karantén, illetve a bérlemény (bérleti szerződésen alapuló) jogszerű használata nem függ össze, ezért a bérleti szerződés a bérbeadó által – a megfelelő szerződéses és jogszabály által meghatározott felmondási szabályok és határidők figyelembevételével – egyoldalúan, indokolás nélkül felmondható, ehhez tehát minden joga megvan – nyomatékosította. – A polgári törvénykönyv lakásbérletre vonatkozó rendes felmondást szabályozó jogszabályhelye azonban kimondja, hogy a határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél a hónap tizenötödik napjáig a következő hónap végére mondhatja fel. A házi karantén 10 napos időtartama egy esetleges felmondás esetén is bőven beleférhet a felmondási időbe, ezért elég életszerűtlennek tartom, ha a karantén megszűnését követően a fertőzöttségre alapozott felmondást a bérbeadó hirtelen visszavonná, mondván, hogy a betegségtől eredő félelme megszűnt.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.